Gmina Baranowo leży w północno-zachodniej części powiatu ostrołęckiego na obszarze dawnej Puszczy Płodownickiej. Zajmuje powierzchnię 198 km2, a zamieszkuje ją ponad 7000 osób. Jest gminą typowo rolniczą, przez którą przepływa rzeka Omulew o naturalnym dzikim charakterze z licznymi żeremiami bobrów i ptactwa wodnego. W przyszłości planuje się utworzyć obszar chronionego krajobrazu. Rzeka Płodownica – na całej długości regulowana, posiada III klasę czystości wody. Lasy z przewagą sosny i brzozy stanowią 29% powierzchni gminy, w których jest pełno grzybów, jagód oraz zwierzyny łownej. Z powodu dużej ilości użytków zielonych stanowiących 69% powierzchni użytków rolnych gospodarka gminy ukierunkowała się na hodowlę krów mlecznych i produkcję mleka.
Powstała tutaj Spółdzielnia Mleczarska „Kurpie”, skupująca mleko z okolicznych gmin oraz duży zakład przetwórczy mleka „Hochland”. W miejscowości Gutocha znajdują się stawy rybne o powierzchni 152 ha – własność AWRSP w Warszawie. Działalność gospodarczą prowadzi tutaj 210 podmiotów gospodarczych. Gmina Baranowo poszukuje inwestorów zainteresowanych różną formą działalności gospodarczej – zblokowano duże obszarowo tereny z przeznaczeniem pod zakłady produkcyjne.
W roku 1999 położono kabel światłowodowy co umożliwiło wszystkim mieszkańcom podłączenie się do sieci telefonicznej. Główne drogi na terenie gminy to drogi utwardzone o nawierzchni bitumicznej. Infrastruktura komunalna: oczyszczalnia ścieków wraz z siecią kanalizacyjną o długości 8 km w miejscowości Baranowo, stacja uzdatniania wody w miejscowości Zawady z planowaną siecią wodociągową dla 10 wiosek północnej części gminy, rozwiązany problem składowania odpadów – gminne wysypisko śmieci. Dostępne tereny po stosunkowo niskich cenach pod budownictwo, turystykę i wypoczynek. Wspaniałe miejsca na rozwój turystyki i agroturystyki w dolinie rzeki Omulew – wieś Brodowe Łąki, Oborczyska, Kopaczyska, Czarnotrzew, Budne – Olkowa Kępa. W miejscowości Brodowe Łąki na 4,5 ha wyspie otaczającej rzekę Omulew powstała przystań kajakowa oraz wspaniałe miejsce na pole namiotowe.
Budynek Wiejskiego Domu Kultury oraz schronisko młodzieżowe w Zawadach zapraszają w okresie wakacji na jagody, grzybobranie oraz wędkowanie w rzece Omulew. Istnieje możliwość wykupienia uzbrojonych działek budowlanych w miejscowości Zawady i Baranowo. Zdrowy klimat wśród lasów sosnowych, dzika przyroda w dolinie rzeki Omulew, zaciszne miejsca dla osób lubiących spokój i ciszę na łonie natury są w stanie zaspokoić wymagania nawet najbardziej wybrednych turystów.
Zabytki:
– kościół par. pw. Narodzenia NMP
– kościół par. pw. św. Michała Archanioła w Brodowych Łąkach
– Dzwonnica w Brodowych Łąkach
– Młyn wodny w Czarnostrzewie
Wykaz miejscowości w administracji Gminy:
- Adamczycha (wieś)
- Bakuła (wieś)
- Baranowo (wieś)
- Błędowo (wieś)
- Brodowe Łąki (wieś)
- Budne-Sowięta (wieś)
- Cierpięta (wieś)
- Czarnotrzew (wieś)
- Czerwińskie (wieś)
- Dąbrowa (wieś)
- Dłutówka (wieś)
- Gaczyska (wieś)
- Glinki (wieś)
- Grabownica (kolonia)
- Gutocha (osada)
- Guzowatka (wieś)
- Jastrząbka (wieś)
- Kalisko (wieś)
- Kopaczyska (wieś)
- Kucieje (wieś)
- Lipowy Las (wieś)
- Majdan (wieś)
- Majk (wieś)
- Oborczyska (wieś)
- Olkowa Kępa (przysiółek)
- Orzoł (wieś)
- Orzołek (wieś)
- Ostrówek (wieś)
- Ramiona (wieś)
- Rupin (wieś)
- Rycica (wieś)
- Seborki (osada leśna)
- Toporek (osada leśna)
- Witowy Most (wieś)
- Wola Błędowska (wieś)
- Zawady (wieś)
- Zimna Woda (przysiółek)
- Ziomek (wieś)
Sąsiednie gminy:
Chorzele, Czarnia, Jednorożec, Kadzidło, Krasnosielc, Lelis , Myszyniec, Olszewo-Borki