
W siedzibie Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce miało miejsce infoseminarium poświęcone strategii innowacji dla Mazowsza. Wybitni eksperci przedstawili i omówili zagadnienia związane m.in. z polityką innowacyjną na poziomie regionalnym i lokalnym, czy innowacyjnością Mazowsza i Ostrołęki w praktyce na podstawie analizy.
Infoseminarium pn. „Budowa systemu monitoringu i postaw ewaluacji wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza” rozpoczął słowami wstępu Wojciech Pander, przedstawiciel ECLEO.
– Jest to kolejne infoseminarium w Ostrołęce w ramach projektu, który realizowany jest od dłuższego czasu przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Celem głównym projektu jest zapewnienie właściwego poziomu nadzoru procesów wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji na Mazowszu poprzez budowę i uruchomienie systemu monitoringu tych procesów – zaznaczył podczas spotkania Wojciech Pander.
Następnie głos zabrała dr Katarzyna Szmigiel-Rawska, która szczególny nacisk podczas wypowiedzi położyła na wyjaśnienie definicji środowiska innowacyjnego.
– Samorząd województwa mazowieckiego, rozumie innowację jako zjawiska, wydarzenia, produkty, usługi powstające w środowiskach innowacyjnych. Definicja środowiska innowacyjnego jest tutaj czymś najistotniejszym. Najważniejsze w owej definicji są interakcje, jakie zachodzą w tych środowiskach – podkreśliła dr Katarzyna Szmigiel-Rawska, reprezentująca Uniwersytet Warszawski.
– Definicję środowiska innowacyjnego stworzył profesor Castells. Brzmi ona: „Tym, co definiuje specyficzność środowiska innowacyjnego, jest jego zdolność do wytwarzania synergii, czyli wartości dodanej wynikającej nie z kumulatywnego efektu elementów obecnych w środowisku, lecz z ich interakcji” – dodała prelegentka Katarzyna Szmigiel-Rawska.
Uczestnicy spotkania zapoznali się m.in. z potencjałem innowacyjnym Mazowsza i Ostrołęki, uwarunkowaniem dla rozwoju i wdrażaniem innowacji w subregionie, doświadczeniem Ostrołęki we wspieraniu innowacji aktualnej i przyszłej, polityką rozwoju prowadzoną pod kątem innowacyjności. Poznali również kierunki wspierania innowacyjności w nowej perspektywie finansowej, oraz narzędzia stosowane do monitorowania i zarządzania wdrażaną strategią.
Wszyscy przybyli goście otrzymali materiały promocyjne, m.in. wielofunkcyjny notes z kalendarzem i pamięcią USB, długopis, torbę oraz publikacje wydane w ramach projektu.
Podczas spotkania miała miejsce przerwa, w trakcie której można było skorzystać z serwisu kawowego oraz przekąsek. Udział w spotkaniu był bezpłatny.
Infoseminarium odbyło się w piątek, 31 października.