
W restauracji „Kwadrans” w Ostrołęce przeprowadzono seminarium pn. „Kobieta przedsiębiorcza na obszarach wiejskich”. Celem spotkania było zachęcenie kobiet do przedsiębiorczości oraz ich aktywizacji na obszarach wiejskich, poprzez uzupełnienie wiedzy z zakresu uruchamiania i prowadzenia działalności gospodarczej na tych obszarach.
Spotkanie zainaugurowali Wiesław Szczubełek, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Ostrołęce oraz Andrzej Niedźwiedzki, przedstawiciel MODR Oddział w Ostrołęce.
– Na obszarach wiejskich wśród bezrobotnych największą grupę stanowią kobiety. Mają ciężkie bariery do pokonania. Pierwsza barierą jest trudność w pogodzeniu obowiązków rodzinnych, domowych z zawodowymi. Następną barierę stanowi niesprawiedliwa i niesłuszna różnica płci. Mężczyźni są bardziej predysponowani do różnego rodzaju prac, głównie na obszarach wiejskich. Kolejną barierą jest długa przerwa, związana z obowiązkami macierzyńskimi – podkreślał Wiesław Szczubełek, dyrektor MODR w Ostrołęce.
Zdaniem Andrzeja Kamasy, dyrektora MODR w Warszawie tego typu konferencje przeprowadzane są cyklicznie, wpisane są już w tradycję MODR.
– To seminarium ma już swoją tradycję, organizujemy je co roku. Kierujemy je do pań, pamiętając o ich trudnej sytuacji, ponieważ sytuacja kobiet na obszarach wiejskich nie jest łatwa. Adresujemy je do kobiet, bo właśnie w nich drzemie ogromny potencjał naturalnej przedsiębiorczości i pracowitości, otwartego stąpania po ziemi. Widzimy w paniach ogromną szansę, dlatego chcemy ułatwić wam działanie, pomóc w dokonaniu życiowych wyborów, kierowaniu własnego toku myślenia na kwestie przedsiębiorczości, czy też w ogóle zwiększeniu aktywności przedsiębiorczości kobiet na obszarach wiejskich – mówił Andrzej Kamasa, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie.
Zostały także wygłoszone wykłady nawiązujące do przedsiębiorczości kobiet na obszarach wiejskich. Referaty wygłosił Grzegorz Cetner oraz Oskar Wysocki z Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Poznaniu pn. „Jak przygotować przedsięwzięcie? Badania rynkowe. Analiza własnych umiejętności i potencjału firmy” i „ ABC uruchamiania i prowadzenia działalności gospodarczej.
Ponadto Tomasz Pfajfer z MODR w Ostrołęce przedstawił przykłady przedsiębiorczości kobiety w praktyce w wykładzie pn. „ Przedsiębiorczość kobiet w praktyce – przykłady dobrych praktyk”.
Seminarium adresowane było do mieszkańców obszarów wiejskich północno-wschodniego Mazowsza, w szczególności kobiet: przedstawicielek kół gospodyń wiejskich, członkiń lokalnych grup działania, wytwórców produktów tradycyjnych, lokalnych producentów żywności, rolników ekologicznych, przedstawicielek samorządów lokalnych i innych osób zainteresowanych przedsiębiorczością na obszarach wiejskich.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwo Rolniczego w Warszawie [Oddział w Ostrołęce].
Wydarzenie odbyło się w środę, 15 października.