Pogrzeb dzieci utraconych w najbliższą sobotę

W Ostrołęce odbędzie się kolejny pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzinami lub na skutek poronienia, po których ciała z różnych przyczyn – najczęściej z niewiedzy – nikt nie zgłosił się do szpitali.
Ostrołęka > Kościół
Ostrołęka: Pogrzeb dzieci utraconych
Fot. epowiatostrolecki.pl

W Ostrołęce odbędzie się kolejny pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzinami lub na skutek poronienia, po których ciała z różnych przyczyn – najczęściej z niewiedzy – nikt nie zgłosił się do szpitali.

Śmierć dziecka, które zmarło zanim zdążyło się narodzić to problem dotykający coraz większej liczby małżeństw. W Polsce jest to około 40 tys. par rocznie. W naszym kraju rodzice mają prawo zabrać ze szpitala ciało swojego zmarłego dziecka, aby je pochować – niezależnie od momentu w którym nastąpiło poronienie – mają prawo do zasiłku pogrzebowego, urlopu macierzyńskiego, a także do zorganizowania dziecku pełnego pogrzebu katolickiego; mają prawo do grobu dla dziecka, do modlitwy za nie oraz do przeżywania żałoby.

Nie wszyscy rodzice z tych praw korzystają, najczęściej ze zwykłej niewiedzy. Dlatego kierując się szacunkiem do życia i uznając godność każdej istoty ludzkiej, organizowane są w kraju pogrzeby dzieci utraconych. Takie inicjatywy są ważne szczególnie dla rodziców, którzy niejednokrotnie spotykają się z niezrozumieniem swojej tragedii.

Nowelizacja ustawy o cmentarzach i grzebaniu zmarłych, umożliwiła rodzicom pogrzebanie każdego utraconego dziecka, niezależnie od momentu nastąpienia śmierci. Do celów pochówku wystarczy specjalna Karta wystawiona przez lekarza, na podstawie której, odbierając za pośrednictwem firmy pogrzebowej ciało dziecka ze szpitala i zgłaszając się do księdza w parafii, można odprawić pełny pogrzeb katolicki. Specjalnie przygotowany Obrzęd do odprawienia takiego pogrzebu jest do nabycia w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin w Kurii.

Zdarza się jednak, że nieliczni rodzice z różnych przyczyn – najczęściej z niewiedzy – nie odbierają szczątek zmarłych dzieci ze szpitala. Ciała zmarłych dzieci, po które nikt się nie zgłosił do szpitali: w Łomży, w Ostrołęce, w Ostrowi Mazowieckiej czy w Grajewie, zostaną pochowane w specjalnie do tego przygotowanych grobowcach po odprawieniu nabożeństw.

W Ostrołęce pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w sobotę, 11 października. Rozpocznie się o godzinie 11.00 mszą świętą w parafii Nawiedzenia NMP. Po nabożeństwie, urna  prochami zostanie złożona do Grobu Dzieci Utraconych n cmentarzu parafialnym.

Pogrzeby dzieci utraconych odbędą się również w innych miastach:
– 11 października o godz. 10.00 w Grajewie w parafii pw. MB Nieustającej Pomocy
– 11 października o godz. 10. 00 w Łomży w parafii Bożego Ciała
– 15 października o godz. 12.00 w Wyszkowie w kaplicy w Szpitalu
– 25 października o godz. 10.00 w Ostrowi Mazowieckiej w parafii Wniebowzięcia NMP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu