Gminna komisja wyborcza w Czerwinie zmieniła siedzibę. Powód? Bardzo złe warunki [FOTO]

Od wtorku, decyzją Alfreda Szponarskiego, dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Ostrołęce, siedziba komisji wyborczej w Czerwinie będzie znajdowała się w bibliotece szkoły podstawowej, a nie jak wcześniej w niewielkim pomieszczeniu, do którego można było dotrzeć jedynie przez salę gimnastyczną w czasie trwania lekcji wf-u.
Czerwin > Nasze sprawy
Fot. epowiatostrolecki.pl

Od wtorku, decyzją Alfreda Szponarskiego, dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Ostrołęce, siedziba komisji wyborczej w Czerwinie będzie znajdowała się w bibliotece szkoły podstawowej, a nie jak wcześniej w niewielkim pomieszczeniu, do którego można było dotrzeć jedynie przez salę gimnastyczną w czasie trwania lekcji wf-u.

– Siedzibą gminnej komisji wyborczej w Czerwinie, którą wskazał nam wójt jest budynek Szkoły Podstawowej im. kard. S. Wyszyńskiego w Czerwinie. Taka informacja widnieje na naszej stronie internetowej oraz w Urzędzie Gminy w Czerwinie – informuje w rozmowie z naszym portalem mgr Alfred Szponarski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Ostrołęce.

Jego zdaniem, pomieszczenie, w którym pracuje gminna komisja wyborcza nie spełnia odpowiednich warunków. – Ustaliłem, że pomieszczenie, które dyrektorka szkoły z wójtem udostępnili, mieści się przy sali gimnastycznej. Nie widziałem tego naocznie, jak to wygląda, ale w mojej ocenie to nie jest właściwe miejsce do pracy terytorialnej komisji – uważa dyrektor Szponarski.

– Pomieszczenie powinno być praktyczne. Dotarcie do niego przez salę gimnastyczną też nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo wiadomo, że dzieci mają tam zajęcia – mówi.

Od wtorku, 7 października, decyzją dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Ostrołęce, siedziba komisji wyborczej w Czerwinie będzie znajdowała się w bibliotece szkolnej. – Nikt nie będzie już przechodził przez salą gimnastyczną, deptał parkietu i przeszkadzał dzieciom w zajęciach wf-u – dodaje Szponarski.

„Piłka mi się odbijała od głowy, było głośno, nie było gdzie usiąść i wypełnić dokumentów”

Świadkiem niedogodnych warunków, nie tylko dla osób rejestrujących kandydatów na radnych, ale także dla przyjmujących zgłoszenia był Arkadiusz Czartoryski, pełnomocnik wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w powiecie ostrołęckim i jednocześnie poseł na Sejm RP, który znalazł się w tej niekomfortowej sytuacji w poniedziałek, 6 października, jeszcze przed decyzją dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Ostrołęce o przeniesieniu siedziby gminnej komisji wyborczej.

– Rejestrowałem listy w Olszewie-Borkach czy Lelisie, gdzie w bardzo skromnych warunkach przy pomocy pracowników urzędu gminy, z dostępem do systemu komputerowego, ta rejestracja przebiegła bardzo sprawnie i kulturalnie. Natomiast, gdy przyjechałem do Czerwina, okazało się, że gminna komisja wyborcza nie znajduje się w urzędzie gminy, tylko w szkole podstawowej i przyjmuje w godzinach od 11.00 do 16.00, nie od 8.00 tak, jak w innych gminach – opowiada nam Arkadiusz Czartoryski.

To był tylko początek rozgardiaszu. Poseł dopiero się zdziwił, gdy dotarł do miejsca, gdzie komisja wydawała potwierdzenia rejestracji list kandydatów na radnych.

– W życiu nie przypuszczałbym, że podczas lekcji wychowania fizycznego na sali gimnastycznej – w pomieszczeniu dwa metry na półtora, bez dostępu do komputera, bez pomocy urzędnika gminy bądź nawet pracownika szkoły – może odbywać się rejestracja kandydatów  – dziwi się Arkadiusz Czartoryski.

– Piłka mi się odbijała od głowy, było głośno, nie było gdzie usiąść i wypełnić dokumentów, musiałem podpisywać je na podłodze. Nauczyciele wf-u byli zdziwieni, co się tu wyprawia. Po mnie przyszło jeszcze czterech panów do tej komisji, ale się wycofali, gdy zobaczyli co się tutaj dzieje. Nie chcieli przeszkadzać w lekcji wf-u – relacjonuje Czartoryski.

– Są jakieś granice buractwa, żeby się tak zachowywać – dodaje zażenowany.

Przypomnijmy, że zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw można zgłaszać do wtorku, 7 października do północy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu