Janusz Wojciechowski: Konwencja przemocowa jest elementem ideologii przeciw rodzinie

Czy polskim rodzinom potrzebna jest Konwencja przemocowa? Na ile skutecznie działa nasz wymiar sprawiedliwości? Czy wszystkie wydawane ustawy są zgodne z Konstytucją. O tym prawnik, adwokat, były sędzia, europoseł Janusz Wojciechowski.
Polska > Opinie
sąd
Fot.sxc.hu

Czy polskim rodzinom potrzebna jest Konwencja przemocowa? Na ile skutecznie działa nasz wymiar sprawiedliwości? Czy wszystkie wydawane ustawy są zgodne z Konstytucją. O tym prawnik, adwokat, były sędzia, europoseł Janusz Wojciechowski.

Czy Polsce potrzebna jest ratyfikacja Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej?

Nie jest potrzebna dlatego, że ta konwencja jest elementem ideologicznej ofensywy przeciwko rodzinie. Pozwala ona władzom państwowym ingerować mocno w rodzinę, a najgorsze co może być to pozwala na odbieranie rodzicom dzieci. Już teraz jest wiele takich sytuacji, że dzieci są odbierane rodzinom pod bardzo wieloma pretekstami np. bieda, czy drobne błahe zdarzenie, powodują, że władza wkracza z butami w życie rodziny.

Oczywiście trzeba chronić słabszych przed przemocą nie tylko w rodzinie. Państwo musi zapewnić obywatelom bezpieczeństwo, ale nie kosztem rozbijania rodziny. Konwencja przemocowa zrodziła się na gruncie lewackich ideologii kwestionującej wartość rodziny.

Jakie skuteczne kroki powinno podjąć państwo, aby chronić słabszych obywateli?

Instytucje państwowe typu sądy, policja, prokuratura powinny skuteczniej działać. Ile razy się słyszy, że ofiary nie mogą się doprosić interwencji policji? To nie jest spowodowane brakiem odpowiedniego prawa tylko złym funkcjonowaniem państwa.

Potrzebna jest gruntowna reforma sądownictwa, które mocno oderwało się od społeczeństwa. Władza sądowa stała się nie tylko niezawisła, ale i nieudolna. Mamy przecież dramatyczne przypadki łamania prawa w sądach. Np. człowiek, którym wiadomo od kilku miesięcy, że jest niewinny dalej siedzi w więzieniu. Takich historii gdzie wymiar sprawiedliwości zachowuje się bezdusznie, popełnia koszmarne błędy jest wiele. Trzeba po prostu zmienić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a te zmiany polegać muszą na przywróceniu kontroli rządu nad prokuraturą.

Rządy PO-PSL spowodowały paraliż wymiaru sprawiedliwości i wiele krzywd z tego wynikających.

Co sądzi Pan o ustawie o bestiach?

Uważam, że ta ustawa przyjęta w tej postaci powinna być zniesiona. Gdyby tyczyła się ona tylko do niebezpiecznych przestępców? Ustawa daje możliwość przytrzymywania w więzieniach i ośrodkach izolacji ludzi za drobne przestępstwa, daje kolejne pole do wielkich nadużyć.

Ustawa jest niezgodna z Konstytucją, gdyż powoduje działanie prawa wstecz i człowiek jest wtedy karany dwa razy za to samo.

Jest ona zła i niesprawiedliwa w stosunku do sprawców drobnych czynów, bo teraz nawet sąd cywilny będzie mógł decydować o izolacji człowieka na całe życie.

Z Januszem Wojciechowskim rozmawiał Grzegorz Korsak.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu