Festyn „Niedzielne spotkanie z historią i folklorem” połączony został z odpustem Świętego Rocha. Dla mieszkańców gminy Czarnia oraz przybyłych licznie gości organizatorzy przygotowali blok koncertów muzyki folklorystycznej, biesiadnej, romskiej i bałkańskiej, konkursy z nagrodami oraz wiele innych atrakcji.
Niedzielne spotkanie z historią i folklorem rozpoczęło się o godzinie 10.00 na polanie przy kościele w Czarni. Na początek, wszystkich uczestników festynu bawiły występy artystyczne uczniów z Surowego i Czarni, pokaz gry na akordeonie – trio akordeonowe oraz konkurs wiedzy o regionie. Popis swoich umiejętności muzyczno-wokalnych dał także zespół „Carniacy” .
Następnie, o godzinie 12.00 została odprawiona msza święta z udziałem orkiestry dętej z Czarni. Po nabożeństwie odbyło się oficjalne otwarcie imprezy z okolicznościowymi wystąpieniami. Wójt gminy Czarnia Czesław Jurga zapraszał mieszkańców oraz przybyłych licznie gości do obejrzenia i wysłuchania bloku koncertów muzyki folklorystycznej, biesiadnej, a nawet bałkańskiej i romskiej. Tego dnia na scenie zaprezentowały się zespoły: Demobil Blues z Ciechanowa, Tygiel Folk Banda z Elbląga, Kapela Brata Zenona z Czarni – promujący swoją nową płytę, Kapela Podwórkowa z Przasnysza oraz Droga na Ostrołękę.
Imprezie towarzyszyły stoiska twórców ludowych, pokaz wschodnich sztuk walki, degustacja potraw i napojów regionalnych, rodeo, przejażdżka na kucykach oraz dmuchane zjeżdżalnie.
Ponadto, Aldesa Nowa Energia – wykonawca linii elektroenergetycznej 400 kV Ostrołęka – Olsztyn Mątki – zorganizowała własne stoisko edukacyjne w ramach akcji „Energia w dobrych rękach”. W trakcie warsztatów realizowane były ciekawe eksperymenty naukowe, np. jak powstają mini pioruny czy mini wyładowania elektryczne. Dzieci dowiedziały się m.in. jak bezpiecznie obchodzić się z energią elektryczną, jak powstaje i jak jest przesyłana.
Festyn w Czarni zakończyła zabawa taneczna z zespołem Everest.
„Niedzielne spotkanie z historią i folklorem” w Czarni odbyło się 17 sierpnia.