W Rzekuniu odbyły się uroczystości patriotyczne poświęcone marynarzom i ułanom poległym na terenie gminy Rzekuń w 1920 roku. Wydarzenie rozpoczęła msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu. Do głównych atrakcji należała rekonstrukcja historyczna wojny polsko-bolszewickiej.
Uroczystości rozpoczęła zbiórka na placu przed kościołem w Rzekuniu, gdzie została wciągnięta na maszt flaga państwowa, a następnie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy. Nastąpił także przemarsz na cmentarz parafialny w celu złożenia wieńców na mogiłach żołnierskich i kombatanckich.
Ponadto zostało przedstawione plenerowe widowisko historyczne pn. „W hołdzie Marynarzom i Ułanom poległym na Ziemi Rzekuńskiej w 1920 roku”. W Rzekuniu tego typu rekonstrukcja historyczna została zorganizowana po raz pierwszy.
– Mieliśmy bardzo dużo sygnałów, żeby pokazać w sposób naoczny, jak wyglądała bitwa marynarzy i ułanów w okolicach Rzekunia – stwierdza w rozmowie z nami Wojciech Żerański, sekretarz stowarzyszenia 5. Pułku Ułanów Zasławskich.
– Poprzez rekonstrukcję historyczną wojny polsko-bolszewickiej chcieliśmy pokazać dzieciom, młodzieży, osobom dorosłym namiastkę tego, jak to wyglądało. Staraliśmy się realnie przedstawić kawałek historii na żywo, a przy okazji fajnie się bawić. Uważam, że zobaczenie historii naocznie jest o wiele ważniejsze niż lekcja tego przedmiotu w szkole. Szkoły powinny współpracować z grupami rekonstrukcyjnymi po to, aby uczniowie mieli możliwość zapoznania się przynajmniej z namiastką tego, co przeżyli nasi przodkowie, czy w jakich warunkach żyli w czasie wojny. Chcemy, żeby przejęli po nas chęć kultywowania i promowania polskości, pokazywania najwspanialszych cech naszego narodu – dodaje Żerański.
Rekonstrukcja bitwy przyciągnęła tłumy ludzi, nie tylko z gminy Rzekuń.
– Widowisko historyczne w Rzekuniu przyciągnęło dużą rzeszę ludzi. Jestem zaskoczony, bo tak naprawdę nie liczyłem, że pojawi się tyle osób, było blisko 500 widzów. Mam nadzieję, że wydarzenie to na stałe zostanie wpisane do imprez cyklicznych i co roku będziemy je organizować z jeszcze większym rozmachem i ilością aktorów. W przyszłym roku może uda nam się zrobić nie tylko inscenizację, ale i piknik rodzinny z zabawami, konkursami dla dzieci i młodzieży, który potrwałby przynajmniej 2 dni – relacjonuje sekretarz 5. Pułku Ułanów Zasławskich.
Widowisko historyczne zostało wsparte przez różne instytucje i organizacje.
– Udało nam się pozyskać pieniądze z Ministerstwa Obrony Narodowej, gminy Rzekuń, Starostwa Powiatowego, wsparły nas także grupy rekonstrukcyjne i harcerze z Ostrołęki, ułani z Kolna, Białegostoku, Grabowa, Wysokiego Mazowieckiego. Dzięki wspólnym siłom mieliśmy możliwość wspólnie zorganizować i przedstawić to małe widowisko – zaznacza Żerański.
Organizatorzy zapewnili także poczęstunek w postaci bigosu żołnierskiego.
Uroczystości patriotyczne w Rzekuniu miały miejsce w niedzielę, 17 sierpnia.