Janusz Szewczak: Warszawa jest lustrzanym odbiciem obłędnej polityki zadłużania się

Warszawa jest miastem otrzymujący liczne dotacje oraz kredyty. Czy jednak są one dobrze wykorzystywane? O tym główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak.
Polska > Prawo i gospodarka
Fot. januszszewczak.wordpress.com

Warszawa jest miastem otrzymujący liczne dotacje oraz kredyty. Czy jednak są one dobrze wykorzystywane? O tym główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak.

 1.Na co Warszawa powinna przeznaczyć zaciągnięte kredyty?

Warszawa niestety jest zarządzana przez Platformę Obywatelską w osobie Pni Hanny Gronkiewicz Walc wiceprezesa PO. Dlatego miasto jest lustrzanym odbiciem błędnej i obłędnej polityki zadłużania się polskiego państwa przez ostatnie 7 lat.

 

Tych kredytów Warszawa bierze coraz więcej, a kredyty przypominam trzeba spłacać. Stolica jest miastem poważnie zadłużonym. To już są miliardy złotych i takich efektów polegających na tym, że kredyty przynoszą nowe miejsca pracy raczej się nie widzi. Warszawiakom wbrew pozorom żyje się coraz trudniej mimo nowych inwestycji w infrastrukturę.

Takie zadłużenie budżetu może się skończyć jak działania zarządcy województwa mazowieckiego marszałka Struzika.

Łatwo jest brać kredyty, ale ciekawe kto je będzie spłacał zgłasza gdy zanosi się na to, że nie będzie ożywienia gospodarczego i koniunktura gospodarcza będzie słaba. Młodzi, zdolni ludzie wyjadą z Polski nie będzie komu płacić podatków i pojawią się problemy deficytowe w budżetach samorządów.

2.W co powinny być zainwestowane kredyty, aby przyniosły długoterminowe dochody?

To jest problem nie tylko Warszawy, ale i całej Polski. Chodzi tu o to, że kredyty są marnotrawione na różnego rodzaju infrastrukturę, stadiony, baseny, czy na inne przedsięwzięcia, których nie da się ani ugryźć, ani zjeść i, od których Polakom nie przybywa pieniędzy.

Kredyty powinny być inwestowane w przedsięwzięcia przynoszące dochody i dające miejsca pracy. Mamy co prawda pewne inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych i tam powstają jakieś miejsca pracy, ale pamiętajmy, że z reguły ta jest wieloletnie zwolnienie i innych obciążeń, a więc nie przekłada się to na poprawę dochodów budżetowych państwa i samorządów. Instytut Studiów Naukowych doktora Modzelewskiego wyliczył, że w ostatnich latach straty na podatku WAT mogą sięgać nawet 100 miliardów złotych.

3.Czy inwestycja kredytu w drugą linię metra w Warszawie jest rozsądnym rozwiązaniem?

Powstanie drugiej linii metra niewątpliwie nieco poprawi komunikacje w Warszawie, ale w żaden sposób nie rozwiążę jej wszystkich problemów komunikacyjnych.

Rozsądnym rozwiązaniem byłaby inwestycja w miejsca pracy tj: w fabryki, firmy usługowe i wszelaki majątek związany z sektorem produkcyjnym. Wtedy Polacy będą mogli zarabiać i będzie ich stać na jazdę metrem i po autostradach, które są jednymi z najdroższych w Europie.

Z Januszem Szewczakiem rozmawiał Grzegorz Korsak.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu

  • xionc

    A sz.maciak na ostatniej sesji tak krzyczał, że Ostrołęka powinna się mocniej zadłużać. Pewnie chciałby sobie ciepłą posadkę w muzeum o boku czartoryjskiego przygotować. Pewnie ten sklep co kochance buduje to będzie niewypał.