Lelis: Uroczysta akademia poświęcona Dniu Wolności [FOTO]

W tym roku obchodzimy 25. rocznicę zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 4 czerwca 1989 roku. To był początek ogromnej zmiany, nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Z tej okazji w Lelisie zostało zorganizowane uroczyste spotkanie, poświęcone temu wydarzeniu.
Lelis > Nasze sprawy
Fot. Renata Barszcz / epowiatostrolecki.pl

W tym roku obchodzimy 25. rocznicę zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 4 czerwca 1989 roku. To był początek ogromnej zmiany, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Z tej okazji w Lelisie zostało zorganizowane uroczyste spotkanie, poświęcone temu wydarzeniu.

Krótkie przypomnienie

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich jest polskim świętem, obchodzonym 4 czerwca, które zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP 24 maja 2013 roku. Należy podkreślić, że dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.

Święto to upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory parlamentarne w 1989 roku: częściowo wolne do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu, zniesionego w 1946 roku w następstwie sfałszowanego referendum ludowego. Jest to jeden z największych sukcesów w całej historii Polski. Była to szansa, która wykorzystywana jest do dzisiaj, ponieważ wtedy zaczęła tworzyć się demokracja, zniszczony kraj powoli się odbudowywać, a gospodarka modernizować, przede wszystkim zaś nastąpiła zmiana instytucji państwowych na nowe.

Dzięki temu wydarzeniu obecnie możemy wpływać na kształt naszej wolności, zmieniać swoje otoczenie, zmieniać Polskę. Mamy wpływ na to, co dzieje się dookoła, co stanowi największą radość i satysfakcję z wolności.

Wolność uczczona w Lelisie

Uroczystość poprzedził Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu uczniów, do którego przyłączyli się pozostali uczestnicy spotkania. Następnie został wygłoszony referat okolicznościowy przez Jerzego Kijowskiego, który dotyczył święta, jakim jest 25 – lecie od pierwszych wolnych wyborów w Polsce.

Ponadto odbyło się podsumowanie konkursu wiedzy „25 lat od I wolnych wyborów” dla uczniów gimnazjum gminy Lelis. Dodatkową atrakcję stanowił montaż muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Obierwi pod kierownictwem Jarosława Kraski oraz występ młodych muzykantów przy instrumencie Jana Kani.

Uroczyste akademia miała miejsce w środę, 4 czerwca w GOK-O w Lelisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu