Na skwerze śp. prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego można obejrzeć wystawę poświęconą żołnierzom, którzy walczyli na Kresach Wschodnich, dawnych terenach II Rzeczypospolitej. Ekspozycja przedstawia 16 plansz, na których są wymienione i opisane najważniejsze postacie tamtego okresu.
Fragment historii, który przedstawia wystawa jest mało znany. Dotyczy losów żołnierzy podziemia niepodległościowego. – Wystawa dotyczy Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej, a także ludzi, którzy po 1945 roku pozostali na Wschodzie poza granicami PRL-u . Ten fragment historii Polski jest bardzo mało znany. Należy podkreślić, że Ci ludzie, po dzień dzisiejszy nie mają przywróconej należytej godności, tzn. nie mają odpowiedniego upamiętnienia na Wschodzie, a ich historie są zapomniane. Były to losy często niezwykle tragiczne. W kontekście chociażby obchodów 25 – lecia III Rzeczypospolitej, chcemy przypomnieć, że istnieją fragmenty historii, które są nadal mało znane i wstydliwie pomijane, a wyroki na tych ludzi nie zostały nadal cofnięte – podkreśla w rozmowie z nami poseł Arkadiusz Czartoryski.
Zapomniane bohaterskie czyny Żołnierzy Wyklętych
Żołnierze Wyklęci w sposób heroiczny poświęcili swoje życie za Ojczyznę. – Poświęcenie żołnierzy podziemia niepodległościowego, tzw. Żołnierzy Wyklętych w walce o wolną Polskę było dość duże. W związku z tym poprzez przygotowanie plansz z opisami, chcieliśmy oddać im należyty hołd i cześć. Wystawa opiera się na planszach, na których przedstawione są losy podziemia niepodległościowego, w tym ostatnich żołnierzy leśnych z Kresów Wschodnich. Chcemy, żeby w ten sposób duże grono ludzi miało możliwość zatrzymania się na chwilę, obejrzenia, a co za tym idzie poznania historii. Pomimo, iż wystawa bezpośrednio dotyczy Kresów Wschodnich, może w ten sposób zainteresuje oglądających tematem Żołnierzy Wyklętych. Jest to forma przekazu historii, która wychodzi na ulice, bardziej atrakcyjna – mówi Grzegorz Sul, dowódca GRH „Mazowsze-Orzeł-Tęcza”.
25 lat od wolnych wyborów
Wystawa została zorganizowana w 25 – lecie od wolnych wyborów w Polsce. – Chcemy poprzez tę wystawę pokazać, że są Polacy, którzy tej wolności nie doznali do tej pory. Ma ona na celu pokazanie tych ludzi, którzy znaleźli się w kleszczach całkowitej sowieckiej okupacji, którzy podjęli walkę z sowieckim okupantem już na początku 1944 roku, tj. żołnierzy walczących na Kresach Wschodnich, dawnych terenach II RP, które po 1945 roku znalazły się najpierw w granicach ZSRR, a w chwili obecnej należą do Białorusi, Ukrainy i Litwy – stwierdza Jacek Karczewski.
Młodzież coraz bardziej zaczyna interesować się losami Żołnierzy Niezłomnych. – Świadomość wśród młodzieży tego, co zrobiła po II wojnie światowej komuna z prawdziwymi bohaterami jest coraz większa. Młodzi ludzie po trosze zaczynają interesować się dobrymi postawami, które reprezentowali pomordowani żołnierze – zaznacza Sylwester Kamiński, skarbnik OSH „Czwartacy”.
Honorowy patronat nad wystawą objęło Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, a głównym inicjatorem jest prezydent Janusz Kotowski. Plansze będzie można oglądać do 12 czerwca.