W Ostrołęce powstało Okno Życia [FOTO]

Okno Życia powstało przy ulicy Szwedzkiej w budynku parafialnym ostrołęckiej fary. Będą się nim opiekowały Siostry Szarytki.
Ostrołęka > Kościół
Fot. Paulina Laskowska / epowiatostrolecki.pl

Okno Życia powstało przy ulicy Szwedzkiej w budynku parafialnym ostrołęckiej fary. Będą się nim opiekowały Siostry Szarytki.

– Bardzo się cieszę, że otwieramy drugie Okno Życia w diecezji łomżyńskiej. To pierwsze u sióstr Benedyktynek w Łomży działa od prawie 4 lat. W kwietniu tego roku okazało się, że warto było je zrobić i czuwać przy nim, bo trafiła do niego jednodniowa dziewczynka – podkreślał w rozmowie z naszym portalem ks. Jacek Kotowski, duszpasterz rodzin diecezji łomżyńskiej.

-Dziękuję księdzu dziekanowi Białczakowi oraz państwu Borkowskim, którzy byli wykonawcami i sponsorami tego Okna, ale największy mój ukłon oddaję w stronę Sióstr Szarytek, które w Ostrołęce są już od 110 lat. One będą czuwać po drugiej stronie okna, aby ochronić to życie, które z różnych przyczyn nie może być przyjęte przez biologicznych rodziców – zwracał uwagę ks. Kotowski.

Okno zostało otwarte i poświęcone przez biskupa diecezji łomżyńskiej Janusza Stepnowskiego. W uroczystości uczestniczyli także wiceprezydenci , radni miejscy, duszpasterze oraz dyrektorzy ostrołęckich ośrodków pomocy rodzinie.

– Dziś mamy bardzo przyjemny moment, bo po kilkunastu latach, od kiedy trwa moje marzenie, powstaje w Ostrołęce Okno Życia. Jest to wspaniały pomysł. Zastanawiałam się, czego życzyć, czy żeby jak najwięcej dzieci tu trafiało, czy jak najmniej. Myślę, że jednak jak najwięcej, ponieważ do tego okna mogą trafiać dzieci kobiet, które są aktualnie w kryzysie. Oddanie tu dziecka, nie oznacza, że zrzeka się go na całe życie, bo różne momenty się w życiu zdarzają – powiedziała nam Emilia Szymańska, dyrektor PCPR w Ostrołęce.

– Jednak, gdy zdarzy się tak, że matka anonimowo zrzeknie się swojego dziecka, to jest naprawdę tyle rodzin zastępczych i adopcyjnych, które mogą tym dzieciom zapewnić opiekę. Na terenie powiatu mamy naprawdę sporo rodzin zastępczych, przyjmujemy dzieci także z innych powiatów i na pewno, jeśli się zdarzy taka potrzeba, to po sąsiedzku, tylko przechodząc przez ulice zapewnimy odpowiednią opiekę i pomożemy w tym, aby stworzyć dziecku jak najlepsze warunki – zaznaczała dyrektor PCPR w Ostrołęce.

Pierwsze współczesne Okno Życia w Polsce otwarto 19 marca 2006 roku u sióstr nazaretanek w Krakowie. Do tej pory przyjęto poprzez wszystkie „okna”  w kraju blisko 100 noworodków.

Otwierane z zewnątrz, ogrzewane i wentylowane z odpowiednim miejscem dla noworodka. Po otwarciu uruchamia się sygnalizacja alarmująca dyskretnie opiekunki, zazwyczaj siostry zakonne. Noworodek umieszczany jest w inkubatorze do czasu przyjazdu karetki, która zabiera go do szpitala, gdzie przechodzi badania, a następnie kierowany jest do pogotowia rodzinnego. Następnie informacja przekazywana jest do Sądu Rejonowego w Ostrołęce. Wydział Rodzinny i Nieletnich nadaje tożsamość dziecku – imię i nazwisko – i rozpoczyna proces adopcyjny przy współpracy z Ostrołęckim Ośrodkiem Adopcyjnym.

Okno Życia w Ostrołęce zostało otwarte w sobotę, 31 maja.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu