Szewczak: Na polską gospodarkę negatywnie wpływa konflikt na Ukrainie

Białoruś, Rosja i Kazachstan z inicjatywy prezydenta Władymira Putina planują zawiązać Unię Euroazjatycką. Jakie konsekwencje gospodarcze mogą grozić Polsce i innym krajom Europy? Na ten temat wypowiedział się na łamach naszego portalu Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.
Ostrołęka > Polska > Opinie
Fot. ze zbiorów prywatnych Janusza Szewczaka

Białoruś, Rosja i Kazachstan z inicjatywy prezydenta Władymira Putina planują zawiązać Unię Euroazjatycką. Jakie konsekwencje gospodarcze mogą grozić Polsce i innym krajom Europy? Na ten temat wypowiedział się na łamach naszego portalu Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

Jak powstanie Unii Euroazjatyckiej wpłynie na naszą gospodarkę?

Trudno dziś udzielić na to pytanie odpowiedzi. Na pewno na polską gospodarkę negatywnie wpływa konflikt na Ukrainie. W najbliższym czasie musimy się liczyć z olbrzymimi stratami w eksporcie. Straty poniosą nasze firmy działające tam na miejscu. Ukraińcy też niechętnie kupują polskie towary. Oczywiście niekorzystna również będzie zmiana waluty [zrywny na rubla], będzie to wpływać na ilości obrotów.

Jak powstanie Unii Euroazjatyckiej wpłynie na gospodarkę innych krajów Unii Europejskiej?

W chwili obecnej również duży wpływ ma obecna sytuacja na Ukrainie. To zależy od tego, jaką postawę przyjmie Rosja w kontaktach z Unią Europejską. Czy zakręci krajom UE kurek z gazem? Ma to fundamentalne znaczenie dla dalszego funkcjonowania gospodarki tego bloku. Sytuacja gospodarcza pomiędzy Rosją a Unią Europejską jest nieprzewidywalna. I na pewno UE tej sytuacji nie kształtuje, tylko zdecydowanie Rosja.

Czy Putinowi uda się przyłączyć do Unii Euroazjatyckiej inne kraje dawnego Związku Radzieckiego?

To są tylko hipotetyczne gdybania. My nie bardzo możemy przewidzieć co się stanie w ciągu najbliższych miesięcy. Czy tereny zajęte przez separatystów na wschodniej Ukrainie odłączą się od niej, czy nastąpi zakręcenie kurka z gazem przez Rosję dla całej Europy Zachodniej, czy Rosjanie ostatecznie porozumieją się z Chińczykami odnośnie kontraktu gazowego? To wszystko będzie warunkować dalsze posunięcia gospodarcze Rosji wobec Unii Europejskiej.

Z Januszem Szewczakiem rozmawiał Grzegorz Korsak.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu