Wśród gości byli działacze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, regionaliści oraz członkowie zespołów folklorystycznych. Goście zwiedzili m.in. Kolegiatę Myszyniecką, Muzeum Kurpiowsko – Japońskie oraz Rezerwat w Czarni.
Występ zespołu „Mùlczi” i nie tylko
Ze strony Kurpiów, gości przywitał Krzysztof Parzychowski, wicestarosta ostrołęcki, Wiesław Kowalikowski, wójt gminy Łyse oraz Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. Pierwszy dzień wizyty Kaszubów zakończyło wspólne spotkanie w Gospodarstwie Agroturystycznym u Ewy i Adama Krzyżewskich. Wystąpił kaszubski zespół „Mùlczi” oraz zespół „Puszcza Zielona” z Łysych pod kierownictwem Jana Kani. Na scenie zaprezentowali się także: Apolonia Nowak i Stanisław Sieruta. O Kaszubach, edukacji regionalnej oraz historii opowiadał Witold Szmidtke, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie oraz Eugeniusz Pryczkowski, wiceprezes.
Warsztaty twórczości ludowej
Dzień drugi rozpoczęły warsztaty twórczości ludowej pod okiem Janiny Krzyżewskiej. Następnie Kaszubi podziwiali palmy kurpiowskie w kościele w Łysych. Zwiedzili także Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie oraz Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką w 1831 roku. – Pokazaliśmy naszym gościom z Kaszub trzy miejsca związane z bardzo ważnymi dla Kurpiów postaciami. Byliśmy także w Czarni, gdzie staraliśmy się przybliżyć postać brata Zenona Żebrowskiego, w Myszyńcu związanym z ks. Władysławem Skierkowskim oraz w Skansenie w Nowogrodzie, założonym przez Adama Chętnika. Mam nadzieję, że ta wizyta, tym razem Kaszubów na Kurpiach zacieśni nasze kontakty i przyczyni się do dalszej współpracy – podkreślił w rozmowie z nami Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów.
Gospodarzem wizyty był Związek Kurpiów oraz Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.
Wizyta gości z Kaszub odbyła się w czwartek i piątek [1 i 2 maja]. Objęła zwiedzanie w miejscowościach: Czarnia, Myszyniec, Łyse, Nowogród oraz Ostrołęka.