W Myszyńcu odbyło się otwarcie Galerii Wycinanki. Można było zobaczyć 150 kurpiowskich rękodzieł, a wśród nich znane w regionie gwiazdy, leluje oraz koguty. Jak zapowiada w rozmowie z naszym portalem burmistrz Myszyńca Bogdan Glinka, w przyszłości powstanie muzeum wycinanki kurpiowskiej.
Mężczyźni w gmnie Myszyniec też potrafią wycinać
Otwarcie Galerii Wycinanki odbyło się w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu, wchodzącego w skład kompleksu rekreacyjnego „Kurpiowskiej Krainy”. Można było zobaczyć 150 kurpiowskich wycinanek, oprawionych w ramki wykonanych głównie przez twórczynie ludowe z Kadzidła, ale nie tylko. Co ciekawe, twórcą kilku wycinanek okazał się także mężczyzna – Stanisław Ropiak z Myszyńca Starego.
– Moja mama była twórczynią i robiła przeróżne wycinanki. Zawsze przyglądałem się jej i sam próbowałem coś tworzyć, nauczyłem się od niej wielu kurpiowskich wzorów. Kiedyś nie miało się w domu telewizora, dzieci spędzały czas na dworze. U mnie zainteresowanie wycinankarstwem wzięło się chyba z nudów – opowiada nam o początkach swojej pasji mieszkaniec Myszyńca.
Stanisław Ropiak wycinankarstwem zajmuje się do dziś, a jego rękodzieła są wysoko oceniane w wielu ogólnopolskich konkursach. – Moje prace brały udział w wielu przeglądach kurpiowskiej wycinanki np. w Lublinie, Węgorzewie, Ostrołęce, czy Myszyńcu. Zajmowałem na nich różne miejsca – czasem pierwsze, czasem drugie – mówi skromnie.
W Myszyńcu Stanisław Ropiak i jego bracia są jedynymi mężczyznami, zajmującymi się wycinankarstwem, co wzbudza podziw wielu mieszkańców.
Będzie także muzeum wycinanki
Pomysł na stworzenie Galerii Wycinanki pojawił się przypadkiem. Jak twierdzi burmistrz Myszyńca Bogdan Glinka w rozmowie z naszym portalem, najpierw miały powstać tylko podświetlane banery z motywem kurpiowskim, które jak zapowiada wkrótce zawisną na słupach oświetleniowych w centrum Myszyńca.
– Pomysł na stworzenie Galerii Wycinanki powstał raczej przypadkiem, podczas jednej z rozmów z dyrektorem RCKK Stanisławem Ścibkiem dotyczących projektu „Wycinanka Kurpiowska”. Pierwotnie w jego ramach miało powstać 20 banerów, na których widniałyby nasze regionalne wycinanki, jednak w czasie pisania wniosku o dofinasowanie unijne tego projektu stwierdziliśmy, że warto utworzyć także Galerię wycinanek. W tym celu poprosiliśmy nasze regionalne wycinankarki, żeby stworzyły na potrzeby Galerii 150 tych rękodzieł – wyjaśnia.
Burmistrz zdradził nam, że w planach gminy jest utworzenie muzeum wycinanki kurpiowskiej. – Jeżeli będziemy mieli odpowiednie warunki lokalowe, to chcemy, aby w Myszyńcu powstało muzeum wycinanki – zaznacza Bogdan Glinka.
Otwarcie Galerii Wycinanki w Myszyńcu odbyło się w środę, 23 kwietnia.