Kuźmiuk: PKB na terenie Mazowsza jest zawyżone ze względu na obecność bogatej Warszawy

Podczas ostatniej swojej podróży do Wielkopolski zauważyłem znaczne różnice w rozwoju cywilizacyjnym między wschodnią, a zachodnią częścią Polski. Jaka jest tego przyczyna? O tym opowiedział naszemu portalowi poseł Zbigniew Kuźmiuk.
Ostrołęka > Polska > Opinie
Fot. kuzmiuk.com.pl

Podczas ostatniej swojej podróży do Wielkopolski, zauważyłem znaczne różnice w rozwoju cywilizacyjnym między wschodnią, a zachodnią częścią Polski. Jaka jest tego przyczyna? O tym opowiedział naszemu portalowi poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Dlaczego wschodnie województwa Polski tak jak np. mazowieckie rozwija się znacznie wolniej niż położone na zachodzie województwo wielkopolskie?

Nie ulega wątpliwości, że są to różnice pozostałe jeszcze po zaborze rosyjskim i pruskim. To smutne, co mówię bo Polska jest już wiele dziesiątków lat [prawie 960] po zaborach, ale jednak te różnice cywilizacyjne widać i co więcej polityka rozwoju regionalnego prowadzona przez obecną ekipę rządzącą nie sprzyja równoważeniu rozwoju, wręcz go pogłębia. Dlatego w części zaboru rosyjskiego, tj . we wschodnich województwach Polski rozwijają się wielkie miasta, takie jak Warszawa i odbywa się to kosztem tak zwanego terenu. Szczególnie widać to po Mazowszu. W podziale środków na rozwój regionu w latach 2007-2013 znaczną część pieniędzy otrzymała Warszawa natomiast pozostałe tereny zostały potraktowane po macoszemu. Dużo straciły byłe miasta wojewódzkie takie jak : Ostrołęka, Radom, Ciechanów, Siedlce czy Płock.

Jak przyśpieszyć rozwój województwa mazowieckiego?

W latach 2007-2013 był realizowany specjalny program Polska Wschodnia. Ma on być kontynuowany. Niestety, województwo mazowieckie nie ma szans na skorzystanie z niego, ponieważ ma za duży procent PKB przekraczający nawet 85 procent na mieszkańca, a polityka wyrównania szans dotyczy regionów, gdzie dochód na jednego mieszkańca nie przekracza 75 procent.

PKB na terenie Mazowsza jest zawyżone ze względu na obecność bogatej Warszawy. Tymczasem inne rejony województwa są tak samo biedne, jak rejony Polski na Podkarpaciu czy Podlasiu.

Statystyczne nie wydzielenie Warszawy od Mazowsza jest poważnym błędem. Cierpi na tym reszta województwa mazowieckiego mająca wysokie parametry na papierze.

Co władze samorządowe Mazowsza mogą zrobić dla poprawy sytuacji w regionie?

Władze Mazowsze takie jak np. samorząd wojewódzki mogą zmienić sytuację poprzez realizowanie prawdziwej polityki regionalnej i wyrównywanie szans rozwojowych. Ja to zobrazuję na przykładzie Radomia. Otóż Radom miał lotnisko wojskowe. W związku z tym postanowiono uruchomić regionalne lotnisko cywilne. Tego typu koncepcja powinna być wsparta przez samorząd wojewódzki, bo jest to silny impuls rozwojowy rozkręcający koniunkturę gospodarczą, ponieważ powstaje wtedy cały szereg firm i „firemek” dających miejsca pracy. Na tym polega wspieranie szans rozwojowych.

Dużo daje też powstanie uczelni publicznych, bo wtedy do miasta przyjeżdżają studenci i zostawiają w nim pieniądze.

W Ostrołęce, np. jeżeli zrekonstruowane zostałoby średniowieczne grodzisko, to byłaby szansa na przyciągnięcie turystów i rozwój miasta.

Ze Zbigniewem Kuźmiukiem rozmawiał Grzegorz Korsak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu