Już po raz trzynasty odbyła się gala wręczania „Kurpików”. Statuetkę Związku Kurpiów przyznano dwanaście razy w dziesięciu kategoriach. –Nagroda ma dostrzec także tych, o których mówi się, że Pan Bóg o nich zapomniał – podkreślał podczas uroczystości Witold Kuczyński, prowadzący.
W kategorii „Promowanie regionu” statuetkę otrzymał Adam Strug, zajmujący się m. in. rekonstrukcją śpiewu tradycyjnego od 20 lat. W kategorii „Pracodawca” nagroda przypadła Zakładowi Torfowemu „Karaska”. Natomiast w kategorii „Muzyka i taniec” wyłoniono dwóch laureatów: Ryszarda Maniurskiego oraz Kurpiowski Zespoł Śpiewaczy ze Zbójnej. Za najlepszy „Talent” uznano Magdalenę Żebrowską – „wybitną lekkoatletkę z Lelisa”. W kategorii „Twórczość ludowa” triumfowali Genowefa Pabich z Kadzidła i Władysław Murzyn z Zalesia. Z kolei za „Ochronę Dziedzictwa Kulturowego” uhonorowano statuetką Zespół folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca. W kategorii „Nauka i pióro” wyróżniono w tym roku dr Witolda Rzepińskiego, zajmującym się od wielu lat doradztwem rolniczym, ma też swój zakład w Ostrołęce. „Był inicjatorem Święta Kukurydzy w Dylewie”. W kategorii „Budzenie tożsamości” nagroda przypadła Halinie Lidkowskiej z Pniewa. Ostatniego „Kurpika” za „Działalność publiczną” wręczono Czesławowi Jurdze, który pełni funkcję wójta gminy Czarnia od 1982 roku – najdłużej wśród wszystkich wójtów w całym powiecie ostrołęckim.
Była to trzynasta gala wręczenia „Kurpików” – uroczystość jest uważana za jedną z najważniejszych w naszym regionie. Do tej pory nagrodzono ponad 150 osób, zespołów, instytucji i organizacji.
Galę poprowadził Witold Kuczyński, który podkreślał podczas wielkiego dla Kurpiów wydarzenia, że „nagroda ma dostrzec także tych, o których się mówi, że Pan Bóg o nich zapomniał”.
Uroczystości towarzyszył jej występ Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego „Kortowo”.
W składzie kapituły nagrody zasiadali: Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów; Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej; Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezes Związku Kurpiów; Danuta Gnoza, pedagog i animatorka kultury, Henryk Gadomski, etnomuzykolog i regionalista oraz Czesława Kaczyńska, twórczyni ludowa.
„Kurpiki 2013” wręczano w poniedziałek, 7 kwietnia w Ostrołęckim Centrum Kultury.