
Podczas 43 sesji rady powiatu w imieniu mieszkańców gminy Czarnia, wypowiedział się Witold Kuczyński odnośnie budowy linii energetycznej przez firmę Aldesa Nowa Energia. Mieszkańcy wystąpili z protestem przeciwko wybudowaniu tych linii na terenie własnych posesji.
Firma Aldesa Nowa Energia wygrała przetarg na budowę dwutorowej linii energetycznej Ostrołęka – Olsztyn – Mątki. – We wrześniu ubiegłego roku były zebrania wiejskie, gdzie zostały pokazane mieszkańcom pierwsze projekty mapy usytuowania tych linii. To było dobre usytuowanie, ponieważ przechodziło poza terenami zabudowanymi. W marcu tego roku na interwencje mieszkańców przedstawiciele tej firmy stawili się jeszcze raz na zebranie i przywieźli ze sobą nowe projekty linii, jednak inaczej usytuowane niż w poprzedniej wersji. Mieszkańcy zażądali zmiany planów i powrotu do poprzedniego usytuowania – podkreśla podczas sesji Witold Kuczyński, dyrektor ZSP w Czarni.
Ponadto, jak twierdzi Kuczyński „firma energetyczna uspokajała mieszkańców, że ma zapewnienie od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o tym, że grunty zajęte przez linie energetyczne nie będą wyłączone od dotacji rolnych. Niestety ARiMR temu zaprzecza. Ponadto do niektórych gospodarstw domowych przyjeżdżają przedstawiciele firmy i starają się w jakiś sposób wpłynąć na ludzi, żeby podpisywali umowy na inny przebieg linii energetycznych, niż to było wcześniej uzgodnione. Dopuszczają się zastraszania”.
W liście protestacyjnym mieszkańcy gminy Czarnia napisali m.in. […]. Rozumiemy, że PSE S.A. wybierała w przetargu na wykonanie tej linii najtańszą ofertę, niestety ten najtańszy oferent posuwa się do oszustw i zastraszania i chce linie energetyczną wybudować nam miedzy naszymi domami by zaoszczędzić pieniądze. […]. Zaznaczamy, iż absolutnie nie jesteśmy przeciwni budowie tej linii. Rozumiemy, iż istnieje taka potrzeba, zgadzamy się, by linia przebiegała na terenach niezamieszkanych, natomiast nie wyrażamy zgody, by linia ta była dla oszczędności firmy Aldesa, skracana i budowana miedzy budynkami mieszkalnymi”.
– Posługując się różnymi źródłami, chce podsumować, że firma Aldesa ma aktualnie w Polsce trzy duże przetargi wygrane na budowę linii energetycznych i budowę obiektu energii odnawialnej. Firma obniża drastycznie koszty, aby wygrać przetarg, popadając tym samym w długi. Firma jest od 15 lipca 2013 roku wpisana do Krajowego Rejestru Długów – zaznacza Kuczyński.
– Większość zarzutów nie dotyczy powiatu, ale dołożymy wszelkich starań, aby firma nie krzywdziła mieszkańców. Inwestorem są Polskie Sieci Energetyczne, to one organizują przetarg i wybierają wykonawcę. Pozwolenie na budowę wydaje wojewoda, nie powiat – podsumowuje Krzysztof Parzychowski, wicestarosta powiatu ostrołęckiego.
Sesja rady powiatu odbyła się w środę, 2 kwietnia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego.
Renata Barszcz