W klubie „Oczko” odbyło się wspólne czytanie książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Wśród czytających byli m. in. przedstawiciele władz, członkowie stowarzyszeń historycznych oraz nauczyciele.
Wspólne czytanie książki „Kamienie na szaniec” zorganizowane było przez GRH XVI Okręgu NZW „Mazowsze Orzeł Tęcza” działającej przy Stowarzyszeniu Historii Ziemi Ostrołęckiej z okazji 71. rocznicy Akcji pod Arsenałem. Spotkanie miało na celu oddanie hołdu postawom młodych chłopców, którzy 71 lat temu ryzykowali swoje życia dla kraju. Sam autor mówi o swojej książce, że jest to: „Opowieść o wspaniałych ideałach braterstwa i służby, o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć”.
We wspólnych czytaniu udział wzięli m. in.: Jacek Karczewski, prezes stowarzyszenia SHZO, Stanisław Kamiński, członek Pułku 4 Piechoty Księstwa Warszawskiego, Jerzy Grabowski, wiceprzewodniczący rady miasta, Zbigniew Gołąbek, nauczyciel historii w szkole podstawowej w Czerwinie, Grzegorz Sul, członek GRH XVI Okręgu NZW „Mazowsze Orzeł Tęcza”, a także Anna Nosek, bratanica Aleksandra Bednarczyka „Adama”.
„Posłuchajcie opowieści o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939-1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy.”
„Kamienie na szaniec” to książka opowiadająca o losach grupy członków Szarych Szeregów podczas II wojny światowej. Jest oparta na autentycznych wydarzeniach z okresu okupacji niemieckiej. Grupa chłopców z 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Pomarańczarnia”, wśród nich Alek, Zośka i Rudy kończą maturą Liceum im. Stefana Batorego w czerwcu 1939 roku. Mają piękne młodzieńcze plany, które zostają przekreślone przez wojenną rzeczywistość.
Pierwszy rozdział powieści Kamińskiego, nosi tytuł „Słoneczne dni”. I tak samo jak w kolejnym rozdziale pt: „W burzy i we mgle” Kamiński opowiada o życiu młodzieży warszawskiej przed wybuchem i w trakcie II wojny światowej. Sport, harcerstwo, poznawanie piękna Polski, snucie planów na przyszłość. Opis wrześniowej wojny widziany oczami osiemnastoletnich chłopców. Trzeci i czwarty rozdział opowiada o walce podczas II wojny światowej. Kolejny rozdział opowiada o porwaniu Rudego przez gestapowców, następny do przyłączenie Zośki do powstania. Ostatni rozdział jest zakończeniem całego wkładu tych chłopców.
Wspólne czytanie książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” odbyło się w środę, 26 marca w ostrołęckim klubie „Oczko”.
Wszystko było piękne…atmosfera, dekoracje, stroje, muzyka na żywo. W nastrój spotkania wprowadził zebranych Pan Grzegorz Sul, prosząc o interpretacje wybranych fragmentów Kamieni na szaniec Aleksandra Kamińskiego wskazanych osób. W ciszy i skupieniu przez ponad trzy godziny poddaliśmy się lekturze tej książki, przerywanej żywą muzyką płynącą z trąbki i akordeonu,wysłuchaliśmy recytacji wiersza Testament Juliusza Słowackiego.O przypadkowym spotkaniu na Powązkach siostry Rudego opowiedział Pan Gołąbek, nauczyciel SP w Czerwinie. Wzruszający wieczór w Oczku był dla obecnych okazją do przypomnienia sobie niezwykłych Bohaterów-Rudego, Zośki i Alka.Miło,że organizatorzy ugościli ciastkiem i herbatką przybyłych na czytanie tej książki.