Zbigniew Kuźmiuk: Stany Zjednoczone powinny bardziej naciskać na Rosję

Czy apetyty imperialne Rosji skończą się tylko na Krymie? Czy prezydent Putin kontynuować będzie zaborczą politykę carskiej Rosji i Związku Radzieckiego? Co powinny zrobić państwa zachodnie, aby zatrzymać Rosję? Wyczerpującej odpowiedzi na ten temat zapewnił w rozmowie z naszym portalem poseł Zbigniew Kuźmiuk.
Ostrołęka > Polska > Opinie
Fot. kuzmiuk.com.pl

Czy apetyty imperialne Rosji skończą się tylko na Krymie? Czy prezydent Putin będzie kontynuować  zaborczą politykę carskiej Rosji i Związku Radzieckiego? Co powinny zrobić państwa zachodnie, aby zatrzymać Rosję? Wyczerpującej odpowiedzi na ten temat zapewnił w rozmowie z naszym portalem poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Czy ekspansja terytorialna Rosji zatrzyma się tylko na Krymie?

Miejmy nadzieję, że tak będzie, choć nic na to nie wskazuje. Sądzę, że Putin znów będzie słał przebierańców ze specnazu w mundurach bez naszywek na teren wschodniej Ukrainy.

Agenci rosyjscy inspirować będą protesty i zamieszki ludności rosyjskojęzycznej, dając pretekst Rosji do zajęcia tych regionów.

Czy sankcje nałożone przez kraje Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone zmuszą Rosję do ustąpienia z Krymu?

Sankcje nałożone przez kraje Unii Europejskiej są symboliczne i rozśmieszyły Rosjan. Bardziej stanowcze są sankcje amerykańskie. Spowodowały one, że główny bank Rosji „Rasija” ma w tej chwili poważne kłopoty. Stany Zjednoczone powinny bardziej naciskać na Rosję. Korzystniejsze byłoby oświadczenie ich rządu i obu izb parlamentu, że USA otwarte są na eksport gazu skroplonego do Europy. Jeżeli tak by się stało, to w przeciągu roku ceny gazu w Europie znacznie obniżyłyby się, a w tej sytuacji również Rosja musiałaby obniżyć ceny swojego gazu, a to ugodziłoby poważnie w jej budżet. Podobnie jest także z ropą naftową. Stany Zjednoczone mają jej poważne zapasy, a dostarczenie jej na rynki europejskie, spowodowałoby obniżenie jej ceny. Sprzedaż tych dwóch surowców dostarcza połowę dochodów budżetu Rosji.

Jak ewentualna wojna ukraińsko-rosyjska wpłynie na sytuację Polski w Europie?

Nie daj Boże, żeby do takiej wojny doszło! Wojna w kraju sąsiadującym z Polską, to bardzo niebezpieczna rzecz, miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie. Wynik konfliktu w obliczu przewagi militarnej Rosji jest łatwy do przewidzenia.

Miejmy nadzieje, że świat zachodni zrozumiał ideę wielkiej Rosji, że Putin nie tylko o tym opowiada, ale jest gotowy bez względu na konsekwencję tę ideę realizować.

Ze Zbigniewem Kuźmiukiem rozmawiał Grzegorz Korsak.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu