Przed pomnikiem gen. Józefa Bema, jak co roku miała miejsce uroczystość miejskich obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Tradycyjnie wziął w nich udział przedstawiciel ambasady Węgier, Iván Gyurcsík wraz z małżonką.
Z okazji przybycia Ivána Gyurcsíka, ambasadora Węgier, została przerwana trwająca sesja rady miasta. Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki przyjął gości w sali konferencyjnej ratusza.
Dobra znajomość języka polskiego
Ambasador, zaimponował radnym bardzo dobrą znajomością języka polskiego, porozumiewał się bez tłumacza. – Język polski i węgierski są do siebie wbrew pozorom podobne, jeśli w grę wchodzi przyjaźń z innymi krajami, to człowiek jest w stanie nauczyć się każdego języka – powiedział z uśmiechem na twarzy Iván Gyurcsík, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Węgier w Warszawie.
Przyjaźń, ważna również w polityce
Po ciepłym i serdecznym przyjęciu ambasadora przez prezydenta Ostrołęki i radnych, nastąpił przemarsz pod pomnik generała Józefa Bema, gdzie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów. Przemowę, upamiętniającą dzień polsko – węgierski, wygłosili m. in.: Iván Gyurcsík, ambasador, Arkadiusz Czartoryski, poseł, Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki, Robert Mamątow, senator.
– Chcę w imieniu narodu węgierskiego podziękować za bratnią przyjaźń Polski z Węgrami. Dziękuję również za to, że co roku możemy się spotkać tu, pod pomnikiem wielkiego bohatera, jakim był i jest generał Józef Bem. Chwała generałowi Bemowi, który walczył dla Węgrów, za wolność polską i węgierską. Dziękuję także za to, że co roku możemy kultywować dzień upamiętniający przyjaźń polsko – węgierską – podkreślał podczas uroczystości ambasador.
Podczas uroczystości głos zabrał także prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski. – Polskę i Węgry łączy wiele spraw, głównie historycznych, takie jak walka o niepodległość. Mamy także wielu bohaterów, którzy poświęcili się dla spraw tych obu krajów. Niezwykle istotne są dla nas relacje polsko – węgierskie. Warto podkreślić, ze to dzięki pomocy węgierskiej wydarzył się „Cud nad Wisłą”, ponieważ na rozkaz rządu węgierskiego wojsko zabezpieczyło wszystkie swoje zapasy wojenne: broń, amunicję oraz sprzęt i przekazało Polsce. Nawet produkcja ukierunkowana była na potrzeby Polski. Węgry należą do przyjaciół Polski – mówił prezydent Ostrołęki.
Wernisaż w Muzeum…
Spod pomnika gen. Józefa Bema, uczestnicy przemaszerowali do Muzeum Kultury Kurpiowskiej, gdzie mogli obejrzeć wernisaż wystawy pt. „Węgierskie pomniki pamięci – fejfa hungarcium”.
W obchodach wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, samorządowcy, przedstawiciele szkół, przedstawiciele stowarzyszeń działających na terenie Ostrołęki, grupa dyrektorów muzeów węgierskich oraz mieszkańcy miasta.
Organizatorzy: Urząd Miasta w Ostrołęce, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie oraz I Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce.
Renata Barszcz
Wszyscy poważni, zamyśleni, jedynie Koronka wesoła jak zawsze 😀