Unia Europejska znalazła środki finansowe, by wspomóc finansowo pogrążoną w głębokiej zapaści gospodarczej Ukrainę. Pakiet pomocy ma mieć wartość 11 mld euro na najbliższe lata.
Zdaniem Janusza Wojciechowskiego, europosła PiS „Komunikat Komisji Europejskiej jest bardzo lakoniczny i wynika z niego jedynie, że bezpośrednio z budżetu unijnego przekazane zostanie 3 mld euro, zaś pozostałe środki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Jest to więcej niż wcześniej zapowiadali unijni decydenci, co może być wynikiem nacisku ze strony Parlamentu Europejskiego” – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl.
Katastrofalny stan ukraińskiego budżetu
– Dobrze, że jakieś instrumenty finansowe zostały uruchomione w Unii Europejskiej, by wspierać demokratyczne przemiany na Ukrainie. Nowy rząd ukraiński, który wykazuje proeuropejskie aspiracje, potrzebuje wsparcia finansowego, gdyż ukraiński budżet jest w katastrofalnym stanie – podkreślił Wojciechowski w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl, dodając jednocześnie, że trudną sytuację finansową pogłębi zapowiedziana przez Kreml podwyżka cen gazu.
Konieczna pomoc
Wojciechowski podkreślił, że „Ukrainie trzeba pomóc, a te 11 mld euro jest realną pomocą. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że w Unii Europejskiej znajdują się środki przewidziane na taką pomoc. Dlatego też pomoc nie będzie oznaczała konieczności przesunięcia tych środków z innych obszarów” – powiedział NaszemuDziennikowi.pl.
Jak poinformował NaszDziennik.pl Jose Barosso, szef Komisji Europejskiej „w skład pakietu pomocy wchodzą tzw. pomoc makrofinansowa z budżetu UE w wysokości 1,6 mld euro oraz 1,4 mld euro w formie grantów, 8 mld euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju”.
UE jest także gotowa koordynować międzynarodowe wsparcie dla Ukrainy, w tym zorganizować konferencję darczyńców w Brukseli. Komisja proponuje również pomoc w modernizacji ukraińskiej sieci gazociągów, zwłaszcza prace nad umożliwieniem odwróconego przepływu gazu (reverse flow) przez Słowację w kierunku Ukrainy. Plan pomocy obejmuje również przyspieszenie prac nad liberalizacją reżimu wizowego z Ukrainą oraz „techniczne wsparcie” w różnych dziedzinach, w tym w reformie konstytucji i sądownictwa i przygotowaniu wyborów.
Źródło: NaszDziennik.pl