
Tym razem widzowie w Ostrołęckim Centrum Kultury obejrzeli film dokumentalny, który został wyświetlony w ramach Klubu Kina Niezależnego, w reżyserii Adama Sikorskiego.
– Dzisiejszy film, to film szczególny, zarówno z punktu widzenia ziemi ostrołęckiej, jak i całego narodu polskiego – podkreśla Arkadiusz Czartoryski.
Krótka lekcja historii
Dokument traktuje o ludziach zaangażowanych w konspirację po 1945 roku na północnym Mazowszu w ramach 16 Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, który występował pod kryptonimem „Orzeł”. Okręg ten działał od 1946 roku do połowy lat 50. Pierwszym komendantem „16” był kpt. Zbigniew Kulesza ps. „Młot”. Aparat bezpieczeństwa, chcąc zlikwidować Okręg, sięgał po wszelkie metody, m.in. posłużyły do tego pacyfikacje terenów wiejskich, które stanowiły zaplecze dla organizacji. W 1949 roku, Okręg został częściowo zlikwidowany. Aparat bezpieczeństwa posłużył się agentami z NZW o kryptonimie „V kolumna”, którzy unicestwili swoich towarzyszy broni. Następnie kolumna ta została zniszczona przez organ, który ją wcześniej stworzył, a mianowicie przez ten sam aparat bezpieczeństwa.
Duża frekwencja
Po seansie, dr Leszek Żebrowski – historyk, publicysta i ekonomista, poświęcił wykład na temat polskiego podziemia i Żołnierzy Wyklętych. Zgromadzeni, z zapartym tchem słuchali interesującej namiastki historii, opowiedzianej przez dr Żebrowskiego, a po spotkaniu wyszli bogatsi o nową wiedzę, być może dla niektórych wcześniej nie do końca zrozumiałej. Na zakończenie spotkania, wykładowca składał autografy na zakupionych przez zainteresowanych książkach.
Mimo, iż film oraz wykład miały miejsce późnym wieczorem, sala kinowa Ostrołęckiego Centrum Kultury, miała bardzo wysoką frekwencję widzów i słuchaczy wielu pokoleń. Świadczy to głównie o żywym i dużym zainteresowaniu historią Żołnierzy Wyklętych.
Projekcja filmu oraz wykład dr Leszka Żebrowskiego miały miejsce 3 marca w OCK.
Renata Barszcz