Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce biedniejsze o dofinansowanie z MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło wniosek o dofinansowanie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w naszym mieście. Prezydent Janusz Kotowski odwołał się już od tej decyzji.
Ostrołęka > Polska > Kultura i nauka
Fot. epowiatostrolecki.pl / Budynek główny byłego aresztu, w którym będzie mieścić się Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło wniosek o dofinansowanie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w naszym mieście. Prezydent Janusz Kotowski odwołał się już od tej decyzji.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce miało być dofinansowane z tzw. funduszy norweskich. „Projekt złożony przez władze Ostrołęki został jednak negatywnie oceniony przez ekspertów z ministerialnego Zespołu do spraw Oceny Wniosków w Departamencie Funduszy Europejskich. Odrzucono go, ponieważ na kilkanaście kryteriów, które wymagały pozytywnej noty, część z nich dostała zero punktów.

Bulwersujący jest fakt iż, zero punktów przyznano w punkcie dotyczącym samego zapotrzebowania na muzeum. Urzędnicy nisko ocenili też ważność projektu z punktu widzenia polityki kulturalnej państwa oraz aspekt społeczny budowy muzeum” – donosi „Nasz dziennik”.

Jednak władze miasta nie zamierzają się poddać. Prezydent Janusz Kotowski odwołał się już od decyzji MKiDN. Zapowiada też, że muzeum w naszym mieście powstanie prędzej, czy później. – Brak środków z funduszy norweskich nas nie zatrzyma. Sprawa jest zbyt ważna, żeby powiedzieć: nie udało się, to teraz odpuszczamy – powiedział prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski w rozmowie z ND. Podkreślał też, że jeżeli odwołanie miasta nie zostanie przyjęte, nie będzie to oznaczało, że prace nad placówką ustaną.

Władze Ostrołęki przeznaczyły na budowę muzeum 6 mln zł. Kwota ta będzie wykorzystana do realizacji pierwszych etapów budowy placówki. Aby jednak muzeum mogło powstać w naszym mieście potrzeba 32 mln zł. Inicjatywę wspierają także liczne stowarzyszenia i osoby prywatne, które zadeklarowały poparcie dla Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

 

Paulina Laskowska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu