Zmarła Marianna Michalska- solistka Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie”
Marianna Michalska, przede wszystkim utalentowana solistka Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie”, a także wieloletni pracownik i działacz kultury. Pochodziła ze wsi Brzozowy Kąt, (gmina Czarnia). Zmarła w wieku 84 lat.
Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie”
Historia Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie” sięga 1966 roku , wtedy to z inicjatywy skrzypka Henryka Ćwintala przy Domu Kultury Zakładów Celulozowo – Papierniczych powstała grupa taneczna. Członkowie zespołu głównie pochodzili ze wsi i terenów rozsianych na terenie Puszczy Zielonej, a z domów rodzinnych wynieśli zapamiętane melodie, tańce i przyśpiewki. W trakcie wielu występów pokazywali autentyczny folklor kurpiowski, tańcząc i śpiewając spontanicznie, jak na weselach, chrzcinach czy wiejskich zabawach. Ulubieńcami publiczności i główną podporą zespołu byli: solistka o wyjątkowych walorach głosowych Marianna Michalska, Józef Warych – znakomity gawędziarz, Henryk Ciszewski – zbieracz pamiątek kurpiowskich oraz Ignacy Mielnicki, który przez ponad 20 lat przygrywał na własnoręcznie wykonanej harmonii pedałowej. Z zespołem „Kurpie” związana była bardzo długo. Poważną część programów tego zespołu, zajmowały właśnie pieśni wykonywane przez Mariannę Michalską. Solistkę cechowały niezwykłe umiejętności twórcze – czysty i silny głos.
Zasłużone nagrody
O walorach artystycznych śpiewanych pieśni świadczą nagrody zdobywane na różnych imprezach folklorystycznych, jak np. nagroda indywidualna na III Festiwalu Zespołów Regionalnych ZZ Chemików w Jeleniej Górze w 1968 r., na następnym podobnym festiwalu w Grudziądzu w 1971 r. zajęła II miejsce w kategorii śpiewu, V Folkloriada Chemików przyniosła jej nagrodę honorową, liczne nagrody zdobywała na kolejnych Międzywojewódzkich Przeglądach Kapel Ludowych, Zespołów Śpiewaczych, Gawędziarzy Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Kolnie(1979r., 1980 r., 1983 r.), do tego dochodzą nagrody zdobywane na festiwalach w Kazimierzu Dolnym n. Wisłą, Płocku i wielu innych.
Zespół regionalny „Carniacy”
Marianna Michalska udzielała się także w latach 60. w zespole regionalnym „Carniacy”, gdzie była solistką przez około 5 lat. Wraz z zespołem, w którym zarówno śpiewała jak i tańczyła, bardzo często występowała na różnych uroczystościach lokalnych, powiatowych czy wojewódzkich. „ Carniacy” prezentowali tańce kurpiowskie, widowiska, śpiewy, spektakle, które wystawiano m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie w 2001 roku.
Razem ze swoją siostrą Władysławą na przemian tworzyła wspólnie z Tadeuszem Samslem jedną z najlepszych par tanecznych.
Dla Pani Grażyny Dąbrowskiej z Instytutu Polskiej Akademii Nauk posiadane umiejętności, wiedza i uzdolnienia sprawiły, że była jedną z głównych artystek, które prezentowały tradycyjne sposoby wykonywania tańców kurpiowskich.
Występy w Powiatowym Domu Kultury
Była również związana z Powiatowym Domem Kultury. O występach w PDK słynna artystka mówiła tak: „Występowaliśmy wtedy praktycznie co niedziele i to na terenie całego powiatu, głównie w szkołach, ale też w różnych wioskach; nie było bez naszego zespołu żadnej imprezy kulturalnej, żadnej większej uroczystości a przecież w Warszawie również występowaliśmy bardzo często”.
Dobry człowiek, utalentowana artystka
„Była to osoba niezwykle miła, życzliwa i uczynna, chętnie udzielała pomocy, skromna, mimo iż była solistką, nigdy się nie skarżyła” – ciepłymi słowami określił Panią Mariannę kierownik artystyczny i organizacyjny zespołu „Kurpie” Jacek Wójcik, a Bernard Kielak, w publikacji „Artyści ludowi województwa ostrołęckiego”, napisał o niej: ” (…) Pochodzi ze wsi Brzozowy Kąt koło Czarni, gdzie urodziła się 16 stycznia 1930 r. (…) Od najmłodszych lat miała bezpośredni, rodzinny kontakt z najlepszymi przykładami tradycyjnego folkloru puszczańskiego. Kontakt ten i wrodzone umiejętności pozwoliły jej już od lat szkolnych stać się artystką ludową w dziedzinie śpiewu i tańca ludowego”.
Liczne odznaczenia
Wieloletnia działalność artystyczna Marianny Michalskiej została uhonorowana odznaczeniami resortowymi i państwowymi. W 1975 r. otrzymała Srebrna Odznakę honorową Związku Zawodowego Chemików, a w 1980 r. – Złotą Odznakę tego Związku, w 1978 r. przyznano jej Brązowy Krzyż Zasługi zaś w 19786r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Poza tym jest posiadaczką odznak „Za zasługi dla województwa ostrołęckiego” (1979) i „Zasłużony Działacz Kultury” (1984).
Talent artystki podziwiali nie tylko mieszkańcy Ostrołęki, okolicznych wsi czy kraju. Razem z zespołem „Kurpie” odbyła kilka tournee zagranicznych. Trzykrotnie wystąpiła w byłym Związku Radzieckim, a także w byłej Czechosłowacji i we Włoszech.
Renata Barszcz