„Idą święta – czas stroić choinkę”. Warsztaty rodzinne w Muzeum Kultury Kurpiowskiej

W ostrołęckim Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbędzie się kolejna edycja rodzinnych warsztatów „Idą święta – czas stroić choinkę”. „W całym przedsięwzięciu chodzi o podtrzymywanie tradycji przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, które jest przecież jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Próbujemy zwrócić uwagę na to, że w całej bieganinie przedświątecznej nie można zapomnieć o istocie tych świąt” – mówi Agnieszka Kowalewska z działu edukacji i promocji MKK.
Ostrołęka > Edukacja
fot. MKK w Ostrołęce

W ostrołęckim Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbędzie się kolejna edycja rodzinnych warsztatów „Idą święta – czas stroić choinkę”. „W całym przedsięwzięciu chodzi o podtrzymywanie tradycji przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, które jest przecież jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Próbujemy zwrócić uwagę na to, że w całej bieganinie przedświątecznej nie można zapomnieć o istocie tych świąt” – mówi Agnieszka Kowalewska  z działu edukacji i promocji MKK.

„Idą święta – czas stroić choinkę” jest imprezą organizowaną przez muzeum od kilku lat. Warsztaty są skierowane do rodzin.

– Jest to impreza organizowana już od kilku lat w naszym muzeum. Zależy nam na takich wielopokoleniowych rodzinach i niejednokrotnie zdarza się, że przychodzą do nas babcie, wnuczęta i ich mamy – tłumaczy Agnieszka Kowalewska. – Co ciekawe, odwiedza nas bardzo wielu ojców z dziećmi, co jest również bardzo pocieszające. I właśnie takie jest założenie tej imprezy, że ma być rodzinnie – zaznacza.

Jak podkreślają organizatorzy warsztatów, mają one na celu ukazanie młodszym mieszkańcom Kurpi, jak kiedyś wyglądały przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

– W całym przedsięwzięciu chodzi o podtrzymywanie tradycji przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, które jest przecież jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Próbujemy zwrócić uwagę na to, że w całej bieganinie przedświątecznej nie można zapomnieć o istocie tych świąt. Przecież święta to nie tylko zakupy i prezenty, ale także wspólne tworzenie ozdób choinkowych i my chcemy do tej tradycji powrócić i przypomnieć o niej młodszym pokoleniom – podkreśla Kowalewska.

Podczas warsztatów będzie można tworzyć przeróżne ozdoby świąteczne – od „byśków” i „nowych latek”, poprzez papierowe aniołki, aż po choinkowe łańcuchy i świąteczne pocztówki. Specjalnie na ten dzień muzeum zaprosiło do siebie wielu twórców ludowych, aby wspólnie z rodzinami tworzyli tradycyjne ozdoby i dekoracje.

– Bardzo ważne jest to, że te wszystkie tradycje będą przekazywać nam twórcy ludowi, którzy często pamiętają z własnego doświadczenia, jak takie tworzenie różnych ozdób wyglądało dawniej. Tak naprawdę, twórcy ludowi będą naszymi nauczycielami. Dowiemy się od nich np. jak zrobić „światy”, czyli te tradycyjne dekoracje z opłatka, które były kiedyś na każdym świątecznym drzewku. W tej chwili właściwie takich rzeczy nie robi się w domach – tłumaczy Kowalewska.

Warsztaty „Idą święta – czas stroić choinkę” odbędą się w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w niedzielę, 1 grudnia. Warsztaty trwać będą od godz. 11:00 do godz. 17:00. Opłata wynosi 1 zł za osobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu