
W środę, 6 listopada, w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie przeprowadzono skomplikowaną operację rekonstrukcji żuchwy u 15-letniej Izabeli Florek z Brzozówki [gm. Kadzidło]. Dziesięciogodzinny zabieg przeprowadzili specjaliści pod okiem kierownika olsztyńskiego Centrum Leczenia Wad Twarzoczaszki i Chirurgii Twarzowo-Szczękowej, doktora Krzysztofa Dowgierda.
Błędne diagnozy
Iza Florek zachorowała nagle w 2010 roku. Kolejne wizyty w szpitalach nie przynosiły oczekiwanych efektów, gdyż lekarze nie potrafili rozpoznać choroby, która nękała dwunastoletnią wówczas dziewczynkę. Warszawskie szpitale leczyły młodą mieszkankę powiatu ostrołęckiego głównie na chorobę, która charakteryzuje się zanikiem tkanek miękkich połowy twarzy, czyli zespół Parry’ego-Romberga. Objawy choroby były podobne, lecz kolejna już diagnoza okazała się błędna.
Prawidłowego rozpoznania dokonał dopiero zespół Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, do którego Iza trafiła dwa lata temu dzięki pomocy wójta gminy Kadzidło, Dariusza Łukaszewskiego. Okazało się, że pacjentka miała guza żuchwy, który objawami przypominał inne choroby. To zdecydowanie utrudniało postawienie odpowiedniej diagnozy. Na szczęście udało się odpowiednio rozpoznać chorobę Izy i rozpoczęła się walka o nową twarz dla nastolatki.
Olsztyński szpital od wielu miesięcy przygotowywał się do zabiegu nastolatki z gminy Kadzidło. W końcu 6 listopada lekarze mogli przystąpić do pracy. Oprócz specjalistów z Olsztyna, przy operacji obecny był także mikrochirurg z Gliwic.
Dziesięciogodzinna operacja
Zespół medyczny olsztyńskiego szpitala, pod kierownictwem doktora Krzysztofa Dowgierda, przeprowadził u Izy skomplikowaną operację rekonstrukcji żuchwy. Polegała ona na pobraniu fragmentu kości strzałkowej wraz z naczyniami krwionośnymi i wszczepieniu go w ubytek żuchwy. Zabieg rozpoczął się w godzinach porannych, trwał dziesięć godzin i zakończył się sukcesem – pacjentka powoli dochodzi do zdrowia w olsztyńskim szpitalu. Był to pierwszy w historii tego typu zabieg na Warmii i Mazurach.
Izę czeka teraz rehabilitacja. Ta nie będzie należała do najłatwiejszych, gdyż młoda pacjentka najpierw musi przetrwać ból i zacząć chodzić po ciężkiej operacji. W ciągu kilku tygodni powinien również powrócić pełen zakres ruchu żuchwy. To jednak nie ostatnia operacja 15-latki, czeka ją jeszcze co najmniej jeden zabieg. Ostateczne zakończenie leczenia planuje się za około dwa lata.
Co ciekawe, operacja Izy wzbudziła ogromne zainteresowanie olsztyńskich mediów. Nastolatka z powiatu ostrołęckiego pojawiła się na okładce „Gazety Olsztyńskiej”, a o sukcesie olsztyńskich chirurgów informowało także Radio Olsztyn oraz Telewizja Polska.
Olsztyn alternatywą dla Warszawy
Centrum Leczenia Wad Twarzoczaszki i Chirurgii Twarzowo-Szczękowej działa przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie od 2009 roku. Działające na terenie szpitala Centrum zapewnia opiekę specjalistów, m.in. chirurga twarzowo-szczękowego, ortodonty, foniatry, laryngologa i logopedy. Olsztyńscy lekarze zapewniają kompleksowe leczenie, m.in. wrodzonych wad twarzowo-szczękowych, rozszczepów wargi i podniebienia, zajmują się także chirurgią twarzowo-szczękową i chirurgią onkologiczną okolic twarzy.
Przykład Izy pokazuje, że olsztyński szpital może być doskonałą alternatywą dla placówek ze stolicy, które nadal cieszą się największą popularnością wśród pacjentów. Krótszy czas oczekiwania na wizyty oraz fachowa opieka sprawiają, że olsztyński szpital powinien zyskiwać coraz większą popularność. Mamy nadzieję, że wśród grupy zadowolonych i – przede wszystkim – całkowicie zdrowych dawnych pacjentów tego szpitala, będzie również nastolatka z gminy Kadzidło.