
11 listopada Muzeum Kultury Kurpiowskiej [MKK] w Ostrołęce organizuje warsztaty „Barwy Niepodległej”, które są przeznaczone dla najmłodszych mieszkańców miasta i okolic. Impreza odbędzie się przed wspólnym śpiewaniem patriotycznym, również organizowanym przez muzeum „Jest to propozycja dla rodzin i głównie chodzi nam o takiego odbiorcę. W związku z tym przygotowaliśmy ofertę, która powinna odpowiadać najmłodszym odbiorcom i ich rodzicom” – mówi Grażyna Talarek, kierownik działu edukacji i promocji MKK.
Warsztaty „Barwy Niepodległej” są organizowane przez muzeum już po raz czwarty.
– W latach ubiegłych impreza odbywała się dwa razy na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego w ramach pikniku historycznego, a w tym roku po raz drugi warsztaty goszczą w naszych muzealnych murach – mówi Talarek. – To już pewnego rodzaju tradycja, że 11 listopada, przed wspólnym śpiewaniem patriotycznym, odbywają się właśnie takie warsztaty. Jest to propozycja dla rodzin i głównie chodzi nam o takiego odbiorcę. W związku z tym przygotowaliśmy ofertę, która powinna odpowiadać najmłodszym odbiorcom i ich rodzicom – podkreśla Talarek.
Muzeum dla najmłodszych gości przygotowało wiele atrakcji, które bawiąc, mają także przekazywać informacje na temat historii Polski.
– 11 listopada będziemy wykonywać wspólnie wiele patriotycznych ozdób – będą m.in. flagi, kwiaty oraz dwa rodzaje patriotycznych kokard. Chodzi nam o to, aby w Święto Niepodległości każdy miał przy sobie barwy narodowe – zaznacza Talarek. – W tym dniu – zresztą tak jak co roku – zrobimy również kartki patriotyczne. Tegoroczna stylistyka i symbolika kart będzie nawiązywać do okresu przedwojennego. Znajdą się na nich także legioniści, godło polski z 1918 roku oraz liście dębu, które pojawiały się na przedwojennych kartach, symbolizując męstwo, odwagę i siłę. Właśnie te cechy można odnieść do polskich żołnierzy walczących o niepodległość – dodaje.
Jak wyjaśnia kierownik działu edukacji i promocji, wszyscy, którzy wezmą udział w warsztatach, stworzą wspólnie z liści dębu jedną, wielką flagę narodową. Najmłodsi uczestnicy warsztatów będą natomiast uczyć się hymnu Polski, a ci starsi, podczas wypełniania edukacyjnych broszur, będą zdobywać podstawową wiedzę z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości.
– Będziemy wspólnie tworzyć z dębowych liści naszą narodową flagę, aby każdy mógł dołożyć do niej swoją cegiełkę w postaci jednego liścia. Dodatkowo nauczymy się czterech zwrotek hymnu narodowego, a także będziemy wspólnie wypełniać karty edukacyjne, aby na zasadzie zabawy poznawać historię Polski dotyczącą niepodległości – wylicza Talarek. – Dzięki temu dzieci utrwalą sobie wiadomości dotyczące 1918 roku.
„Barwy Niepodległej” cieszyły się w latach ubiegłych bardzo dużą popularnością. Organizatorzy mają nadzieję, że podobnie będzie podczas tegorocznej edycji warsztatów.
– Na ubiegłorocznych warsztatach gościliśmy ponad 120 osób. Było bardzo dużo rodzin z małymi dziećmi, co nas bardzo cieszy – podkreśla Grażyna Talarek. – Dzieciaki wychodziły z muzeum z własnoręcznie zrobionymi kwiatkami i innymi akcesoriami w barwach narodowych. Właśnie o to nam chodzi – aby tego dnia, z pomocą małych flag czy kokard przypominać o ważnym dla Polaków wydarzeniu, jakim niewątpliwie było odzyskanie niepodległości – zaznacza.
Warsztaty „Barwy Niepodległej” odbędą się w poniedziałek 11 listopada w Muzeum Kultury Kurpiowskiej przy placu Bema, w godzinach 11:00-14:00. Wstęp wolny.
Tego samego dnia muzeum zaprasza również na wspólne patriotyczne śpiewanie, które w tym roku odbywa się pod hasłem „Hej, strzelcy wraz! Nad nami Orzeł Biały”. Początek koncertu o godzinie 18:00.