Nasze cmentarze: Ostrołęka, Rzekuń, Kadzidło i Troszyn [FOTO]

Przed Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym odwiedziliśmy kilka cmentarzy w naszym regionie. Byliśmy na obydwu cmentarzach ostrołęckich – parafialnym i komunalnym, a także na nekropoliach w Troszynie, Rzekuniu oraz Kadzidle. Jedne cmentarze sfotografowaliśmy za dnia, inne już po zmierzchu.
Kadzidło > Kościół
Fot. Artur Kozłowski / epowiatostrolecki.pl

Przed Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym odwiedziliśmy kilka cmentarzy w naszym regionie. Byliśmy na obydwu cmentarzach ostrołęckich – parafialnym i komunalnym, a także na nekropoliach w Troszynie, Rzekuniu oraz Kadzidle. Jedne cmentarze sfotografowaliśmy za dnia, inne już po zmierzchu.

Festum Omnium Sanctorum to święto, które chrześcijanie obchodzą od IV wieku. W ten dzień czcimy wszystkich tych, którzy dostąpili już zbawienia, zarówno tych znanych i ogłoszonych przez Kościół, jak i tych, którzy nieznani z imienia radują się w niebie i orędują za nami.

1 listopada niezmiennie kojarzy nam się z wspominaniem naszych bliskich zmarłych. W rzeczywistości kościelne ich wspomnienie przypada na dzień następny, czyli 2 listopada w Dzień Zaduszny.

Wszystkich Świętych to uroczystość radosna, pozwalająca wierzyć nam w to, że mamy szansę na dostąpienie nieba. Odwiedzając cmentarze 1 listopada powinniśmy pamiętać także o tym, że wielu z naszych bliskich zmarłych jest świętymi, a także dzięki naszej modlitwie może się nimi szybko stać.

Natomiast w Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się w mszach, modląc się w intencji zmarłych. Tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach zmarłych oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób mających być symbolem pamięci. Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 św. Odilon, opat z Cluny, jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków czczących zmarłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu