
W Nowych Piekutach na Podlasiu odbyły się obchody 60. rocznicy zamordowania kapitana Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”. W uroczystościach wzięła także udział Grupa Rekonstrukcji Historycznej XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego „Mazowsze Orzeł Tęcza” z Ostrołęki. Uroczystości odbyły się 11 października.
– GRH z Ostrołęki udała się do Nowych Piekut jako ośmioosobowy patrol pod dowództwem Grzegorza Sula, wraz z towarzyszącą mu młodzieżą gimnazjalną z ZS w Łęgu Przedmiejskim – mówi Wojciech Andrzejewski ze Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej.
Uroczystości w Nowych Piekutach rozpoczęły się przed pomnikiem upamiętniającym „Huzara” i jego żołnierzy.
– Wokół pomnika zgromadzili się mieszkańcy i goście. Byli wśród nich kombatanci z AK, więźniowie okresu stalinowskiego, sybiracy i przedstawiciel IPN z Białegostoku – wymienia Andrzejewski.
Następnie odprawiono mszę świętą w intencji Kazimierza Kamieńskiego. Później wszyscy zgromadzeni spotkali się w Izbie Tradycji Regionalnej, gdzie wysłuchano wystąpień historyka z Instytutu Pamięci Narodowej z Białegostoku oraz jednego z kombatantów, którzy opowiadali o „Huzarze”. Po tym odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Huzar”.
Jednak głównym punktem obchodów była rekonstrukcja historyczna rozbrojenia posterunku milicji w Piekutach z 1945 roku przygotowana przez Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów „Grupa Wschód”.
Według informacji z Instytutu Pamięci Narodowej posterunek milicji obywatelskiej w Piekutach rozbijano dwukrotnie. Pierwszy atak miał miejsce 13 kwietnia 1945 roku – nie udało się dotychczas ustalić, jaki oddział tego dokonał. Kolejny raz posterunek został zdobyty w lipcu 1945 roku przez oddział Kazimierza Kamieńskiego.
– W rekonstrukcji wzięli udział rekonstruktorzy z GRH „Narew” z Łomży, GRH NZW z Ostrołęki oraz osoby, które odgrywały rolę sanitariuszki i łączniczki. Po zakończeniu rekonstrukcji wójt gminy Nowe Piekuty, Marek Kaczyński, podziękował rekonstruktorom oraz wszystkim gościom za przybycie i uczestnictwo. Z rąk pana wójta rekonstruktorzy otrzymali pamiątkowe wydawnictwa IPN – zaznacza Wojciech Andrzejewski.
Kazimierz Kamieński urodził się 8 stycznia 1919 r. w miejscowości Markowo-Wólka, gm. Nowe Piekuty, pow. Wysokie Mazowieckie, zm. 11 października 1953 r. w komunistycznym więzieniu w Białymstoku – oficer rezerwy Wojska Polskiego, dowódca partyzancki AK, ROAK i Zrzeszenia WIN, jeden z najdłużej walczących żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, ps. „Gryf”, „Huzar”.