Arkadiusz Czartoryski: SLD wchodzi w koalicję z PO, żeby odwołać Struzika

We wtorek odbyła się konferencja prasowa mazowieckiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Działacze partii apelowali do Platformy Obywatelskiej, by odwołać marszałka Adama Struzika. SLD swoje stanowisko argumentuje negatywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej i proponuje, żeby wojewoda zarekomendował premierowi zastąpienie marszałka Mazowsza komisarzem.
Polska > Polityka
Marszałek Adam Struzik. Fot. mazovia.pl

We wtorek odbyła się konferencja prasowa mazowieckiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Działacze partii apelowali do Platformy Obywatelskiej, by odwołać marszałka Adama Struzika. SLD swoje stanowisko argumentuje negatywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej i proponuje, żeby wojewoda zarekomendował premierowi zastąpienie marszałka Mazowsza komisarzem. „SLD bardzo wyraźnie wchodzi w koalicję z Platformą Obywatelską, żeby odwołać Adama Struzika, zająć jego miejsce i dobrać się do różnego rodzaju fruktów” – ocenia poseł Arkadiusz Czartoryski [PiS].

SLD pomógł obronić Gronkiewicz-Waltz?

Według ostrołęckiego parlamentarzysty, istnieje co raz więcej dowodów na to, że Sojusz Lewicy Demokratycznej chce współpracować z Platformą Obywatelską. Jednym z przykładów mogą być – według posła – słowa szefa mazowieckiego SLD, Włodzimierza Czarzastego, który wprost stwierdza, że Sojusz pomógł obronić Hannę Gronkiewicz-Waltz i w związku z tym SLD oczekuje rewanżu w formie usunięcia Adama Struzika ze stanowiska marszałka Mazowsza.

– W ostatnich dniach mamy do czynienia z bardzo dużą ilością faktów dotyczących pogłębienia współpracy między SLD i PO. Wtorkowa konferencja prasowa mazowieckich działaczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, podczas której wzywali Platformę Obywatelską do wspólnego odwołania marszałka województwa mazowieckiego, to idealny dowód na pogłębianie się koalicji, o której wspomniałem – ocenia Czartoryski. – Proszę zwrócić uwagę, że Czarzasty wypowiedział się w ten sposób „Pomogliśmy wam obronić Hannę Gronkiewicz-Waltz przed utratą stanowiska, bo uważaliśmy, że to jest polityczna hucpa. Ale jeżeli nie pomożecie nam obalić zielonej pajęczyny, która tkana jest przez naczelnego pająka Struzika na Mazowszu, to więcej wam nie pomożemy”. To są słowa Czarzastego z wtorkowej konferencji prasowej, a to oznacza, że SLD wprost mówi o tym, iż kilka dni temu wspólnie działali w obronie stołka Hanny Gronkiewicz-Waltz – uważa poseł.

Czartoryski wprost sugeruje, że działania członków Sojuszu Lewicy Demokratycznej są podyktowane jedynie chęcią przejęcia stanowisk po PSL-owskim marszałku. Parlamentarzysta twierdzi również, że scenariusz współpracy pomiędzy PO i SLD jest prawdopodobny. Według posła nawet premier Donald Tusk wysyła sygnały, mające świadczyć o tym, iż jest gotowy na współpracę z Sojuszem.

– SLD i PiS nie są w stanie razem odwołać zarządu województwa, zatem SLD bardzo wyraźnie wchodzi w koalicję z Platformą Obywatelską, żeby odwołać Adama Struzika, zająć jego miejsce i dobrać się do różnego rodzaju fruktów, które są na Mazowszu – twierdzi Arkadiusz Czartoryski. – I teraz pojawia się pytanie, co na to Platforma? Moim zdaniem PO wysyła sygnały, że jest to możliwe. Przypomnę słowa Donalda Tuska w związku z możliwością odwołania Struzika: „ilość negatywnych przypadków każe nam się zastanowić nad tym, jak pracuje samorząd na Mazowszu”. Dalej podkreślił, że bardzo przejmuje się nieudanymi działaniami i inwestycjami w województwie – wyjaśnia parlamentarzysta PiS. – Donald Tusk już wcześniej wysyłał sygnały, że jest otwarty na dyskusję z SLD w kwestii odwołania Struzika, a teraz, po obronie Hanny Gronkiewicz-Waltz, następują już w tej kwestii bardzo szybkie fakty – dodaje Czartoryski.

PSL i PO winne tragicznej sytuacji na Mazowszu

Ostrołęcki poseł jednoznacznie ocenia próbę podjęcia współpracy SLD z Platformą. – Jest to kosmiczna hipokryzja i kosmiczne fałszowanie rzeczywistości – podkreśla.

Według Czartoryskiego, nie tylko marszałek Struzik jest winien dramatycznej sytuacji finansowej w województwie. Poseł ocenia, że winę za taki stan rzeczy w równym – a być może nawet w większym stopniu – ponoszą politycy Platformy Obywatelskiej, którzy dalej pozwalają na zadłużanie się Mazowsza.

– Musimy wiedzieć, że sytuacja finansowa Mazowsza jest tragiczna. Województwo jest bankrutem, ale dalej funkcjonuje dzięki temu, że Platforma i minister Rostowski, pozwalają się dalej zadłużać. Gdyby nie ministerstwo finansów to województwo dawno powinno być postawione w stan upadłości – zaznacza poseł.

– Trzeba pamiętać także o tym, że odpowiedzialność za katastrofę Mazowsza, ponosi w równym stopniu – jeśli nawet nie w większym – również Platforma Obywatelska. W zarządzie województwa Platforma ma większość. Podobnie jest również w sejmiku województwa. PO powołała również większość w jednostce wdrażania programów unijnych – wylicza. – Nie ma wątpliwości, że Platforma również odpowiada za tę sytuację, a SLD ukrywa to przed Polakami i fałszuje rzeczywistość, po to, aby tylko do tej koalicji wejść – dodaje.

Czartoryski uważa, że „gdyby SLD chciało się uczciwie zachować, to na wtorkowej konferencji prasowej, działacze powinni powiedzieć wprost, że zarówno PSL jak i PO są winowajcami tragicznej sytuacji na Mazowszu”. – Oni tym czasem udają, że winny jest tylko Adam Struzik, a Platforma jest świetna. Jest to skandaliczna sytuacja. SLD w swoich działaniach jest po prostu ordynarnie nastawione na stołki – podsumowuje poseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu