Witold Kuczyński nominowany do tytułu „Nauczyciel roku”

Dyrektor Zespołu Szkół w Czarni Witold Kuczyński, w ramach ogólnopolskiego konkursu został nominowany do tytułu „Nauczyciel roku”. Do 12. edycji plebiscytu zostało wyłonionych trzynastu finalistów. Wyniki konkursu poznamy w poniedziałek, 14 października. „Ja jestem nauczycielem z małej miejscowości i to, że znalazłem się w tej trzynastce, potęguje moją radość. Cieszę się, że zostałem przez wysokie gremium doceniony” – mówi Witold Kuczyński.
Czarnia > Edukacja
fot. Zespół Szkół w Czarni

Dyrektor Zespołu Szkół w Czarni Witold Kuczyński, w ramach ogólnopolskiego konkursu został nominowany do tytułu „Nauczyciel roku”. Do 12. edycji plebiscytu zostało wyłonionych trzynastu finalistów. Wyniki konkursu poznamy w poniedziałek, 14 października. „Ja jestem nauczycielem z małej miejscowości i to, że znalazłem się w tej trzynastce, potęguje moją radość. Cieszę się, że zostałem przez wysokie gremium doceniony” – mówi Witold Kuczyński.

Zgłoszenie kandydatury dyrektora zostało skierowane do Ministerstwa Edukacji Narodowej przez urząd gminy w Czarni.

– Nie wiem, czy można rozpatrywać to w kategorii zaskoczenia, ponieważ wiedziałem, że organ prowadzący naszą szkołę wysłał dokument wnioskujący o nominację do tytułu „Nauczyciel roku” – tłumaczy Kuczyński. – To, jaki będzie finał całej tej procedury, jest bardzo trudne do przewidzenia, ponieważ jest to ogólnopolski konkurs – dodaje.

Według dyrektora ZS w Czarni samo znalezienie się wśród trzynastu finalistów już jest wielkim sukcesem i powodem do radości.

– Jeżeli ktoś się znajdzie w trzynastce nauczycieli wybranych przez ministerstwo edukacji i „Głos Nauczycielski” – czyli nasze najważniejsze czasopismo branżowe – to nie da się ukryć, że się jest bardzo zadowolonym – przyznaje Witold Kuczyński. – To właśnie dopiero w momencie takiego wyboru można mówić o zaskoczeniu, gdyż w Polsce mamy dużo nauczycieli, którzy wnoszą bardzo wiele w rodzimą edukację. Ja jestem nauczycielem z małej miejscowości i to, że znalazłem się tej trzynastce, potęguje moją radość. Cieszę się, że zostałem przez wysokie gremium doceniony – zaznacza.

Witold Kuczyński dodaje, że ze zwycięstwem może być trudno, jednak jak podkreśla „szkoła już wygrała”, ponieważ niezależnie od sukcesu dyrektora, zostanie jej przyznany tytuł „Szkoły na medal”.

– Nie wiem, jakie kryteria są brane pod uwagę przez wysoką kapitułę. Patrząc na wyniki ubiegłorocznych plebiscytów, wśród zwycięzców są profesorowie z pokaźnym dorobkiem naukowym oraz tacy, którzy należą do elitarnych grup naukowców, czy olimpijczyków. Ja, skromny nauczyciel z małej miejscowości, mogę czuć się w porównaniu do laureatów z ubiegłych lat jak jakiś szarak – przyznaje Kuczyński. – Sądzę jednak, że na miarę naszych możliwości wiejskiej edukacji, robimy dużo – dodaje.

Jak zaznacza Kuczyński, choć szkoła w Czarni jest niewielką, wiejską placówką, to dzieje się w niej więcej, niż w niejednej większej szkole miejskiej.

– W żadnej innej wsi w powiecie ostrołęckim nie ma orkiestry dętej ani kapeli folkowej. Mamy  pięć kapel ludowych, wspaniały zespół folklorystyczny, robimy różnego rodzaju kursy. Nasza szkoła jest tak naprawdę otwarta przez cały rok, gdyż nawet podczas wakacji robimy wszelkiego rodzaju kursy doszkalające, zarówno dla pracujących jak i bezrobotnych – wylicza dyrektor ZS w Czarni. – Organizujemy naprawdę dużo przedsięwzięć dla lokalnej społeczności. Jeżeli wysoka kapituła to doceniła i uznała, że to jest jednak coś nieprzeciętnego, to pozostaje nam się z tego bardzo cieszyć – podsumowuje.

Wyniki plebiscytu poznamy już 14 października. To właśnie wtedy na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się wielki finał konkursu, na którym zostaną ogłoszone wyniki. Również wtedy placówce w Czarni zostanie przyznany tytuł „Szkoły na medal”, który jest potwierdzony certyfikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu