Trwa referendum w gminie Czerwin: Policja nie odnotowała żadnych incydentów

W gminie Czerwin trwa referendum ws. odwołania wójta i wszystkich radnych. Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7:00 i potrwa do godz. 21:00. Mieszkańcy gminy mogą oddać swój głos w siedmiu lokalach, które znajdują się w siedmiu różnych miejscowościach. Uprawnionych do wzięcia udziału w referendum jest około 4,5 tys. osób.
Czerwin > Nasze sprawy
Fot. sxc.hu

W gminie Czerwin trwa referendum ws. odwołania wójta i wszystkich radnych. Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7:00 i potrwa do godz. 21:00. Mieszkańcy gminy mogą oddać swój głos w siedmiu lokalach, które znajdują się w siedmiu różnych miejscowościach. Uprawnionych do wzięcia udziału w referendum jest około 4,5 tys. osób.

Od soboty do zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza. W tym czasie nie wolno rozpowszechniać materiałów referendalnych, organizować zgromadzeń, pochodów i manifestacji, ani wygłaszać przemówień. Ustawa o referendum zabrania też publikowania w trakcie ciszy wyborczej wyników badań [sondaży] opinii publicznej, dotyczących przewidywanych zachowań głosujących i wyników oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Jako że w referendum kluczowa jest frekwencja, w czasie ciszy wyborczej nie wolno namawiać, bądź zniechęcać do udziału w głosowaniu. Z tego samego powodu w trakcie głosowania nie można również podawać cząstkowej frekwencji.

Jak poinformował nas Sylwester Marczak, rzecznik prasowy KMP w Ostrołęce, do godz. 14:00 w niedzielę policja nie odnotowała żadnych incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej.

Biorący udział w referendum odpowiadają na dwa pytania. Pierwsze brzmi: czy jest pan/pani za odwołaniem Ryszarda Gocłowskiego, wójta gminy Czerwin, przed upływem kadencji? Pytanie drugie to: czy jest pan/pani za odwołaniem rady gminy w Czerwinie przed upływem kadencji?

Po godz. 21:00, kiedy zakończy się głosowanie, podamy pierwsze dane dotyczące frekwencji.

Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich – a takimi są wójt i rada gminy – jest ważne w przypadku, gdy udział w nim weźmie nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

Aby referendum w gminie Czerwin uznano za ważne, do urn musi pójść około 1600 osób.

Niedzielne referendum jest drugim w ciągu ostatnich 20 lat temu, które odbywa się na terenie gminy Czerwin. W lipcu 1993 r. odbyło się tam referendum ws. odwołania ówczesnego wójta, Józefa Wysockiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu