Czartoryski: Żbikowski i Markusz kompromitują się; kierują negatywne słowa pod adresem Polaków

Niedawno tygodnik „Wprost” opublikował wywiad z prof. Andrzejem Żbikowskim z Żydowskiego Instytutu Historycznego. W rozmowie poruszono m.in. temat uchwały dotyczącej 70. rocznicy buntu w obozie w Treblince. Profesor odniósł się do treści uchwały, której autorem jest poseł Arkadiusz Czartoryski [PiS]. Żbikowski zakwestionował tezę, że mieszkańcy okolic Treblinki pomagali Żydom. W podobnym tonie do uchwały odniosła się Katarzyna Markusz na Portalu Społeczności Żydowskiej – jewish.org.pl.
Polska > Opinie
fot. treblinka.bho.pl

Niedawno tygodnik „Wprost” opublikował wywiad z prof. Andrzejem Żbikowskim z Żydowskiego Instytutu Historycznego. W rozmowie poruszono m.in. temat uchwały dotyczącej 70. rocznicy buntu w obozie w Treblince. Profesor odniósł się do treści uchwały, której autorem jest poseł Arkadiusz Czartoryski [PiS]. Żbikowski zakwestionował tezę, że mieszkańcy okolic Treblinki pomagali Żydom. W podobnym tonie do uchwały odniosła się Katarzyna Markusz na Portalu Społeczności Żydowskiej – jewish.org.pl.


Prof. Andrzej Żbikowski twierdzi, że „nie kojarzy Polaków z okolic Treblinki, którzy oddali życie za ratowanie Żydów”. Jak to w końcu jest?
– Nie wiem, czy ten pan na pewno ma tytuł profesora i przez kogo przyznany, bo w Polsce często jest tak, że ludzie obnoszą się ze swoim tytułem profesorskim, nie mając nawet studiów. Jednak, jeżeli jest tak, że ten profesor nie kojarzy takiej sytuacji, to po prostu powinien jak najszybciej odwiedzić najbliższe archiwum lub bibliotekę oraz zasięgnąć informacji z instytutu Yad Vashem i po prostu poznać nazwiska osób, którym przyznano medale. Bardzo szczegółową listą około stu osób nagrodzonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata dysponuje muzeum w Treblince i wystarczy tam zasięgnąć tej wiedzy. Lista ta jest bardzo mocno udokumentowana, bo instytut Yad Vashem przyznaje medale po bardzo szczegółowych analizach. Jeżeli profesor nie zna tej historii, to bardzo przykre. Można nie znać historii, ale obnoszenie się  profesora Żbikowskiego z tą niewiedzą powinno być dla niego powodem do wstydu.

Do sprawy odniósł się także portal jewish.org.pl. Katarzyna Markusz, autorka umieszczonego tam tekstu oceniła, że twierdząc, iż na terenie powiatu węgrowsko-sokołowskiego przyznano 100 medali Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, opowiada pan bzdury. W artykule czytamy tylko o dwóch medalach przyznanych na tym terenie. Jak pan odniesie się do tych informacji?
– Niewiedza redaktorów tego portalu jest bardzo duża. Mniejsza o to, gdyż można nie wiedzieć i nie interesować się historią – nie ma za to jakichś sankcji. Jednak w tym artykule – jak również w artykule profesora Żbikowskiego – pojawiają się inwektywy pod adresem Polaków. W dzisiejszych czasach to są absolutne wyjątki, że znajdują się takie osoby, które posługują się jakąś ślepą nienawiścią w stosunku do Polaków. Zarówno pan Żbikowski jak i pani Markusz po pierwsze kompromitują się, ujawniając swoją niewiedzę, a po drugie, kierują negatywne słowa pod adresem Polaków. Jest to wręcz obrzydliwe.

W całym sporze, zarówno pan jak i pańscy oponenci, argumentując swoje stanowiska, powołujecie się na różne źródła. Czy może okazać się tak, że jednak nie ma pan racji?
– To niemożliwe. W książce kierownika muzeum w Treblince, pana Edwarda Kopówki, jest zawarte źródło, kierujące wprost do instytutu Yad Vashem. Tam można znaleźć wszystkie dane osób, które pomagały i ratowały Żydów. Zatem nie ma takiej możliwości, abym mylił się w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu