„Dożynki w naszej gminie są dość nowym świętem. Tego zwyczaju nie obchodziliśmy przez wiele lat. Pierwszy raz odnowiliśmy go trzy lata temu na prośbę rolników” – mówi wójt gminy Kadzidło, Dariusz Łukaszewski. Tegoroczne święto plonów będzie obchodzone w Kadzidle 1 września.
– W naszej gminie we wrześniu głównie żniwujemy kukurydzę, poza wyjątkowymi dosłownie obszarami również i żyto. Zastanawiam się jeszcze, czy ktokolwiek uprawia pszenicę. Jeśli tak, to wydaje mi się, że może w okolicach Dylewa. Dożynki w naszej gminie są dość nowym świętem. Tego zwyczaju nie obchodziliśmy przez wiele lat. Pierwszy raz odnowiliśmy go trzy lata temu na prośbę rolników. Chcieli oni, aby to święto plonów bardziej wyróżnić i oddzielić od innych festynów czy potańcówek – mówi wójt gminy Kadzidło.
Podkreśla, że każda wieś, która deklaruje wzięcie udziału w dożynkach, ma za zadanie przygotowanie specjalnego wieńca dożynkowego.
– Co roku, od trzech lat, podczas święta plonów prezentowane są wieńce dożynkowe wykonywane z żyta, pszenicy i warzyw. Pojawia się w nich też kukurydza i chleb. Wieńce wzbogacane są motywami kurpiowskimi. Zdarzają się też takie bardzo artystyczne. Mieliśmy raz taki wieniec, który symbolizował wychodzenie człowieka z niewoli, pojawił się wtedy element drutu kolczastego – opowiada Dariusz Łukaszewski.
Wójt mówi, że specjalnie na tę okazję pieczony jest także chleb. – Zostaje on poświęcony, a później wszyscy się nim dzielimy – tłumaczy.
Dodaje, że podczas dożynek organizowany jest turniej wsi. Reprezentanci poszczególnych sołectw biorą udział w różnych konkurencjach, np. w rzucaniu gumiakiem na odległość, czy w wyścigu taczek.
– Są to typowo wiejskie konkursy. Tworzone były przy współpracy wszystkich sołectw w gminie. Nasi mieszkańcy bardzo chętnie biorą w nich udział. Towarzyszy im przede wszystkim dużo śmiechu, ale walka jest na poważnie. Mamy przygotowane nagrody finansowe, nawet do kwoty 3 tys. zł. Każda zwycięska wieś tradycyjnie otrzyma od gminy kurpiowską kapliczkę drewnianą – mówi wójt Łukaszewski.
Poszczególne sołectwa przygotowują również potrawy na stół dożynkowy, na którym nie może zabraknąć pierogów, babki ziemniaczanej, bigosu i soczewicy.
Program dożynek 2013 w Kadzidle:
12:00 – Msza św. dziękczynna w intencji rolników w parafii pw. Ducha Św. w Kadzidle
13:00 – Uroczysty korowód dożynkowy – poprowadzi go Orkiestra Strażacka
13:15 – Powitanie gości i uczestników uroczystości w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle
13:20 – Koncert Orkiestry Strażackiej
13:50 – Turniej Wsi
Konkurencje turniejowe [scena]:
– wiejska pieśń masowa
– cudze chwalicie
– pokaz mody lat 60 i 70-tych
– zakładanie stroju kurpiowskiego
15:00 – Duo Fix dla dzieci
Konkurencje turniejowe [w starej części zagrody]:
– przecinanie jabłka
– rzut gumiakiem na odległość
– wyścig taczką
16:00 Kabaret Szuje [scena]
17:00 Ogłoszenie wyników Turnieju Wsi
17:30 Koncert zespołu Time [scena]
19:00 – 0:00 Zabawa taneczna z zespołem Everest – ulica Słoneczna
Dożynki w Kadzidle odbędą się w niedzielę, 1 września, w Zagrodzie Kurpiowskiej.
Bardzo ciekawie piszecie, muszę się tam wybrać, święto zapewne będzie bardzo ciekawe a szczególnie turniej rzut gumiakiem na odległość:)