Remontują zabytkową lokomotywę [FOTO]

Zakończył się pierwszy etap prac renowacyjnych nad zabytkową lokomotywą, która stanęła niedawno na osiedlu Stacja, na skwerku przy dworcu PKP. Jak mówi w rozmowie z nami Jerzy Grabowski, pracownik PKP Cargo i ostrołęcki radny „wykonano wiele prac, które mają przywrócić dawną świetność zabytkowej lokomotywie”.
Ostrołęka > Nasze sprawy
fot. Artur Kozłowski / epowiatostrolecki.pl

Zakończył się pierwszy etap prac renowacyjnych nad zabytkową lokomotywą, która stanęła niedawno na osiedlu Stacja, na skwerku przy dworcu PKP. Jak mówi w rozmowie z nami Jerzy Grabowski, pracownik PKP Cargo i ostrołęcki radny „wykonano wiele prac, które mają przywrócić dawną świetność zabytkowej lokomotywie”.

Wąskotorówka na skwerku stanęła dwa tygodnie temu. Od tamtego momentu poczyniono szereg prac, które zmierzają ku całkowitemu odnowieniu lokomotywy.

– Od momentu przywiezienia wykonano wiele prac, które mają przywrócić dawną świetność zabytkowej lokomotywie. Została ona kompletnie i w całości wyczyszczona i wypiaskowana. Po tej operacji sprzęt został zagruntowany specjalną farbą, zabezpieczającą przez korozją – tłumaczy Grabowski.

Jak podkreśla ostrołęcki radny, cały czas zgłaszają się firmy, które chcą zaangażować się w renowację wąskotorówki oraz osoby prywatne, które również pragną wspomóc inicjatywę.
– To właśnie dzięki zainteresowaniu przedsiębiorców i osób, które chcą pomóc, tak szybko udało nam się wykonać pracę zapobiegające dalszemu niszczeniu lokomotywy – mówi Grabowski.

Wykonawcą dotychczasowych prac jest firma „Domost” z Małkini, której właścicielem jest były kolejarz. Firma wykonuje wszystkie usługi w ramach wolontariatu, wyłącznie za cenę zużytych materiałów.

Jerzy Grabowski zapewnia, że to nie koniec prac przy zabytkowej lokomotywie.

– Pomału przybieramy się do uzupełnienia brakującego poszycia blachy. Musimy zrekonstruować budkę maszynisty oraz elementy będące wokół budki. Oprócz tego musimy skompletować wszystkie brakujące elementy wyposażenia, takie jak np. reflektory – wyjaśnia radny.

Pierwsze prace zostały już zakończone. Grabowski podkreśla, że jeszcze pozostało wiele pracy nad renowacją lokomotywy i ciężko jest określić termin jej zakończenia.

– Póki co, nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, kiedy zostaną zakończone prace renowacyjne nad lokomotywą. Wszystko zależy od tego, ile będziemy mieli rąk do pracy. Cały czas zgłaszają się chętne osoby do pomocy, jednak trudno powiedzieć, jak długo potrwają prace – ocenia.

Zabytkowa lokomotywa stanęła na skwerku przy dworcu PKP w piątek, 19 lipca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad renowacją wąskotorówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu