Mieszkańcy gminy Czarnia zapłacą więcej za odbiór śmieci

Gmina Czarnia musiała zwiększyć opłaty za odbiór śmieci. Jak tłumaczył w czasie sesji wójt Czesław Jurga, po przetargu okazało się, że koszty będą wyższe. Radni podjęli też ostateczną decyzję o nie przyłączaniu się gminy do budowy stacji segregacji odpadów w Ostrołęce. Jednak nie była to decyzja zaskakująca, ponieważ zapowiadano ją wcześniej.
Czarnia > Nasze sprawy
fot. Jarosław Pych / epowiatostrolecki.pl

Gmina Czarnia musiała zwiększyć opłaty za odbiór śmieci. Jak tłumaczył w czasie sesji wójt Czesław Jurga, po przetargu okazało się, że koszty będą wyższe. Radni podjęli też ostateczną decyzję o nie przyłączaniu się gminy do budowy stacji segregacji odpadów w Ostrołęce. Jednak nie była to decyzja zaskakująca, ponieważ zapowiadano ją wcześniej.

– Ogłosiliśmy przetarg, który wygrała znana mieszkańcom firma MPK z Ostrołęki – mówił Czesław Jurga. – Niestety, w wyniku postępowania przetargowego koszty odbioru śmieci od mieszkańców są wyższe niż na początku zakładaliśmy.

Z przetargu wynikło, że obecnie miesięczny koszt wywozu śmieci od mieszkańców gminy będzie wynosił 13 900 zł. Łącznie objętym nim będzie 480 gospodarstw. Koszt wywozu śmieci niesegregowanych dla gospodarstwa domowego powyżej dwóch osób będzie wynosił teraz 45 zł, segregowanych – 24 zł. Osoby mieszkające samotnie zapłacą 18 zł za śmieci posegregowane i 27 zł za śmieci niesegregowane.

– Założenia ustawy śmieciowej są takie, że system gospodarowania odpadami musi się sam finansować. Dlatego gmina nie może do niego dokładać – tłumaczył wójt gminy Czarnia.
Czesław Jurga na sesji przypomniał także sołtysom i radnym o obowiązku posiadania własnych koszy na odpady.

– Każdy musi zabezpieczyć sobie kosze we własnym zakresie. Początkowo osoby, które nie będą posiadały koszy, mogą wystawiać worki. Jednak z czasem każdy będzie musiał kosz kupić lub wynająć od firmy – podkreślał wójt.

W trakcie sesji pojawił się jeszcze jeden problem. Okazało się, że mieszkańcy niektórych wsi będą musieli transportować odpady do głównej drogi wsi, ponieważ śmieciarka nie będzie do nich dojeżdżać.

– MPK nie będzie zajeżdżać wszędzie ze względu na to, że nie wszystkie drogi są przystosowane do przejazdu tak dużego samochodu – tłumaczył Jurga. – Będziemy w tej sprawie jeszcze rozmawiać być może uda się dogadać tak, aby odbierano śmieci trochę dalej od głównej drogi.

Ostatecznie radni przyjęli nowe stawki za wywóz odpadów. Zaczną one obowiązywać dopiero po opublikowaniu w dzienniku urzędowym. Radni na sesji podjęli także oficjalną decyzję o niepartycypowaniu w kosztach budowy stacji segregacji odpadów w Ostrołęce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu