Na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce odbył się pierwszy pogrzeb dzieci utraconych. Pochówek został poprzedzony mszą świętą w kościele pw. Nawiedzenia NMP, którą celebrował biskup łomżyński – Janusz Stepnowski. W uroczystościach wzięło udział kilkuset mieszkańców miasta.
– Trzeci raz brałem udział w takiej uroczystości. Dwa razy odbyła się w Łomży, po raz pierwszy w Ostrołęce. Cieszę się, że powstają takie miejsca ukojenia dla rodziców, którzy stracili swoje dziecko. Ten grób będzie miejscem spotkań zarówno ludzi wierzących jak i niewierzących. Każdy przeżywa taką tragedię w ten sam sposób – podkreślał w rozmowie z portalem epowiatostrolecki.pl biskup Janusz Stepnowski.
Hierarcha przypomniał także historię miejsca, w którym znajduje się grób.
– Kiedyś miejsce, w którym dziś stoi grób, było tylko symboliczne. Ludzie przychodzili tu, palili znicze, zostawiali maskotki. Dzisiaj to realne miejsce, gdzie co pół roku będą odbywały się nabożeństwa pogrzebowe – wyjaśniał biskup.
Ten grób będzie miejscem spotkań zarówno ludzi wierzących jak i niewierzących. Każdy przeżywa taką tragedię w ten sam sposób.
Jeden z inicjatorów powstawania grobu, ks. Jacek Kotowski z łomżyńskiego Duszpasterstwa Rodzin dodawał, że grób nie jest potrzebny tylko rodzicom.
– To przede wszystkim ważne dla samych dzieci, żeby uszanować ich pamięć. Każde z tych dzieci to człowiek i dlatego powinien być pochowany jak człowiek. Natomiast dla rodziców ważne jest, aby mieli miejsce, do którego mogą przyjść pomodlić się i pożegnać swoje dziecko. Nie wszyscy rodzice mieli dotychczas taką możliwość – mówił ksiądz Kotowski.
Zaznaczał, że powstanie grobu jest dużym krokiem w stronę ochrony życia. – Każdy, kto koło tego miejsca będzie przechodził, uświadomi sobie, że z człowiekiem mamy do czynienia już od momentu poczęcia – podkreślał duchowny.
Przypomniał również o dużej roli samorządu w powstaniu grobu. Nie byłoby go bez odpowiedniej uchwały ostrołęckiej rady miasta.
Pierwszy pogrzeb dzieci utraconych odbył się w sobotę, 15 czerwca. W nabożeństwie wzięło udział kilkaset osób, które w momencie złożenia prochów do grobu wypuściły białe balony symbolizujące dziecięce dusze. Ostrołęcki grób jest drugim w diecezji łomżyńskiej.