„Ginące zawody” 2013 za nami: Ponad trzy tys. osób w trzy dni

Ponad 3200 osób z całej Polski odwiedziło Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle podczas odbywającej się tam 13. edycji warsztatów etnograficznych „Ginące zawody”. Jak co roku trwały one przez trzy dni. Organizatorzy już myślą nad motywami przewodnimi przyszłorocznej imprezy.
Kadzidło > Kultura
fot. Paulina Laskowska / epowiatostrolecki.pl

Ponad 3200 osób z całej Polski odwiedziło Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle podczas odbywającej się tam 13. edycji warsztatów etnograficznych „Ginące zawody”. Jak co roku trwały one przez trzy dni. Organizatorzy już myślą nad motywami przewodnimi przyszłorocznej imprezy.

– Jesteśmy dumni, że co roku tak wiele osób jest zainteresowanych naszymi warsztatami. W tegorocznej edycji odwiedziło nas 3260 przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów. Byli także studenci, nie tylko z naszego regionu, ale również z Łomży, Białegostoku, Kolna, czy okolic Warszawy – powiedziała nam Czesława Kaczyńska, znana twórczyni ludowa, a także pomysłodawczyni warsztatów.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji był „Strój kurpiowski Puszczy Zielonej”. Przez trzy dni twórczynie ludowe szyły, haftowały i ozdabiały regionalnymi motywami strój dla Kurpianki. Pomagali im w tym wszyscy uczestnicy warsztatów.

Dopiero ostatniego dnia zmagań z igłą i nitką twórczynie kurpiowskie zaprezentowały swoje dzieło. W strój ubrała się ostrołęczanka Katarzyna Grodzka. Wszyscy zgromadzeni mogli podziwiać ręcznie ozdabiane czółko, kołnierzyk i mankiety.

Jak mówiła Czesława Kaczyńska, papierowe lalki ubierane przez dzieci wycinankami z kurpiowskimi motywami można obejrzeć w Zagrodzie Kurpiowskiej. Dodawała, że już pojawiają się pomysły na przyszły rok.

– Jeszcze się nie otrząsnęliśmy po tegorocznej edycji, ale już zastanawiamy się nad motywami przewodnimi warsztatów, które odbędą się za rok – podkreślała Kaczyńska.

Warsztaty etnograficzne „Ginące zawody” odbywały się w dniach 4-6 czerwca w Kadzidle. Impreza finansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, starostwo powiatowe, gminy Kadzidło, Olszewo-Borki, Lelis i Baranowo oraz Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu