Kilkuset uczniów z Mazowsza odwiedziło Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle. Wszystko za sprawą odbywających się tam warsztatów etnograficznych „Ginące zawody”. Każdego roku w zajęciach z twórczości i rzemiosła ludowego uczestniczy od tysiąca do trzech tysięcy osób. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Strój kurpiowski Puszczy Zielonej”.
W tym roku rzemiosła uczy 35 twórców z Puszczy Białej i Zielonej. Jest kowal, garncarz, plecionkarz, hafciarki, szwaczki itp. Uczestnicy mogą też zapoznać się kurpiowską twórczością ludową, biorąc udział w zajęciach z plastyki obrzędowej oraz wykonując kwiaty z bibuły i wycinanki.
– Co roku staramy się uatrakcyjnić warsztaty, przygotowując tematy przewodnie. Były już zabawki, kapliczki, codzienne zajęcia kobiece, a teraz przyszła pora na strój – wyjaśnia organizatorka przedsięwzięcia Czesława Kaczyńska ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Kurpianki w kadzidlańskiej zagrodzie szyją więc czółka, koszule, spódnice, haftują mankiety i kołnierzyki koszul.
– Nie wiedziałam, że kiedyś dziewczyny takie jak ja nosiły czółka na głowie. One są pięknie wykonane i bardzo mi się podobają, jednak nie wiem, czy bym takie czółko założyła – mówi nam Kasia Gawrych, jedna z uczestniczek warsztatów.
„Ginące zawody” odbywają się w dniach 4-6 czerwca. Finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powiat ostrołęcki, gminy Kadzidło, Olszewo-Borki, Lelis i Baranowo oraz Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.