Rozpoczęły się „Ginące zawody” 2013 [FOTO]

Kilkuset uczniów z Mazowsza odwiedziło Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle. Wszystko za sprawą odbywających się tam warsztatów etnograficznych „Ginące zawody”. Każdego roku w zajęciach z twórczości i rzemiosła ludowego uczestniczy od tysiąca do trzech tysięcy osób. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Strój kurpiowski Puszczy Zielonej”.
Kadzidło > Kultura
Fot. Paulina Laskowska / epowiatostrolecki.pl

Kilkuset uczniów z Mazowsza odwiedziło Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle. Wszystko za sprawą odbywających się tam warsztatów etnograficznych „Ginące zawody”. Każdego roku w zajęciach z twórczości i rzemiosła ludowego uczestniczy od tysiąca do trzech tysięcy osób. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Strój kurpiowski Puszczy Zielonej”.

W tym roku rzemiosła uczy 35 twórców z Puszczy Białej i Zielonej. Jest kowal, garncarz, plecionkarz, hafciarki, szwaczki itp. Uczestnicy mogą też zapoznać się kurpiowską twórczością ludową, biorąc udział w zajęciach z plastyki obrzędowej oraz wykonując kwiaty z bibuły i wycinanki.

– Co roku staramy się uatrakcyjnić warsztaty, przygotowując tematy przewodnie. Były już zabawki, kapliczki, codzienne zajęcia kobiece, a teraz przyszła pora na strój – wyjaśnia organizatorka przedsięwzięcia Czesława Kaczyńska ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Kurpianki w kadzidlańskiej zagrodzie szyją więc czółka, koszule, spódnice, haftują mankiety i kołnierzyki koszul.

– Nie wiedziałam, że kiedyś dziewczyny takie jak ja nosiły czółka na głowie. One są pięknie wykonane i bardzo mi się podobają, jednak nie wiem, czy bym takie czółko założyła – mówi nam Kasia Gawrych, jedna z uczestniczek warsztatów.

„Ginące zawody” odbywają się w dniach 4-6 czerwca. Finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powiat ostrołęcki, gminy Kadzidło, Olszewo-Borki, Lelis i Baranowo oraz Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu