Jak co roku w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Boże Ciało, tysiące wiernych uczestniczyło w procesjach. W Ostrołęce procesje odbyły się m.in. w parafiach św. Antoniego oraz św. Franciszka z Asyżu.
W Boże Ciało wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i przemienienie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Wierni upamiętniają to wydarzenia także w Wielki Czwartek, wtedy jednak większy nacisk kładziony jest na Mękę Jezusa Chrystusa. Uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny.
W Polsce obchodzone jest w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Jest więc świętem ruchomym, zawsze wypada 60 dni po Wielkanocy. Obchodzimy je zawsze pomiędzy 21 maja a 24 czerwca.
W 1264 r. papież Urban IV ustanowił tę uroczystość Bożego Ciała dla całego Kościoła. Uzasadniając przyczyny jej wprowadzenia wskazał: „zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia”.
Ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym uroczystość nie została ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach [1317 r.].
W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.