Według Anny Koronki uczeń na maturze musi się wykazać, „bo za każdym razem rozwiązuje zadanie z innymi danymi”

Wielu uczniów i nauczycieli uważa, że tegoroczna matura, szczególnie z matematyki, była wyjątkowo łatwa. Potwierdza to również Anna Koronka. Jednak dyrektor I LO w Ostrołęce idzie dalej i uważa, że matura na poziomie podstawowym trudna być nie powinna, a uczeń i tak musi się wykazać, „bo za każdym razem rozwiązuje zadanie z innymi danymi”. Trudno uwierzyć, że mówi to pedagog z wieloletnim doświadczeniem...
Ostrołęka > Edukacja
Anna Koronka przed tegorocznymi maturzystami / fot. Jarosław Pych / epowiatostrolecki.pl

Wielu uczniów i nauczycieli uważa, że tegoroczna matura, szczególnie z matematyki, była wyjątkowo łatwa. Potwierdza to również Anna Koronka. Jednak dyrektor I LO w Ostrołęce idzie dalej i uważa, że matura na poziomie podstawowym trudna być nie powinna, a uczeń i tak musi się wykazać, „bo za każdym razem rozwiązuje zadanie z innymi danymi”. Trudno uwierzyć, że mówi to pedagog z wieloletnim doświadczeniem…

Uczniowie twierdzą, że tegoroczna matura na poziomie podstawowym jest wyjątkowo łatwa. Pani też tak uważa?
– Nie mogę oceniać poziomu matur z polskiego, ze względu na przedmiot przeze mnie nauczany [Anna Koronka uczy matematyki – przyp. red.]. Mam tylko informacje od uczniów, ich odczucia. Wczorajsze wypowiedzi po egzaminie wskazywały, że byli zadowoleni. Wydaje mi się jednak, że po prostu byli dobrze przygotowani. Zarówno klasy o profilu ścisłym jak i humanistycznym. Na matematyce były rzeczywiście takie zadania typowe, jeżeli ktoś uczył się na podstawie arkuszy maturalnych z poprzednich lat, to spokojnie sobie poradził. Uczniowie bardzo szybko zaczęli wychodzić z tej matury. Po dwóch godzinach na salach zostało tylko kilka osób, co świadczy, że nie była trudna. Trzeba jednak pamiętać, że matura na poziomie podstawowym nie może być trudna. Prawdziwy poziom wiedzy sprawdza się dopiero na maturze rozszerzonej.

Czy słuszne są uwagi, że poziom matur z roku na rok jest coraz niższy?
– Poziom nie obniża się, musi być stabilny. Nie może być co roku zagadką, co tym razem będzie na egzaminie. Trzeba wiedzieć, jakich zadań się spodziewać. Uczeń i tak musi wykazać się umiejętnościami, bo za każdym razem rozwiązuje zadanie z innymi danymi. Przeciętny uczeń musi wiedzieć jaki jest zakres, co powinien mieć opanowane i znać rodzaje zadań, które mogą się pojawić. Matematyka, niestety, w ciągu ostatnich lat wielokrotnie się zmieniała, ale mam nadzieję, że obecna formuła utrzyma się.

Czy jednak nie powinniśmy obawiać się tego, że uczniowie, którzy kończą szkołę średnią, opuszczają jej mury z roku na rok coraz gorzej wyedukowani?
– Zdecydowanie nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu

  • kupa śmiechu

    No cóż, pani Koronka nigdy nie grzeszyła specjalną inteligencją, 90% jej uczniów góruje nad nią intelektualnie, proponujemy żeby zmówiła „koronkę” do Matki Boskiej z prośbą o rozum. Btw – co ona by bez mamusi zrobiła?