Matura 2013 z języka polskiego na poziomie podstawowym była wyjątkowo prosta [FOTO]

Około tysiąca maturzystów zdawało w Ostrołęce egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak mówią uczniowie, wtorkowa matura zaskoczyła ich poziomem. Tematy – zarówno tekstu do analizy jak i wypracowania – były wyjątkowo proste.
Ostrołęka > Edukacja
fot. Jarosław Pych / epowiatostrolecki.pl

Około tysiąca maturzystów zdawało w Ostrołęce egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak mówią uczniowie, wtorkowa matura zaskoczyła ich poziomem. Tematy – zarówno tekstu do analizy jak i wypracowania – były wyjątkowo proste.

W części pierwszej matury z języka polskiego zdający egzamin musieli odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu tekstu popularnonaukowego Tomasza Rożka „44 zera” o wszechświecie. Tekst był prosty, choć jak przyznawali uczniowie, niektóre pytania do testu sprawiły im trudność.

– Nie powtórzyłam sobie środków stylistycznych przed maturą – mówiła nam Kinga z II LO w Ostrołęce. – Z tego powodu trudności sprawiło mi pytanie dotyczące właśnie tego zagadnienia. Nie pamiętałam chociażby, co to jest anafora.

Częściowo potwierdziły się wcześniejsze przecieki dotyczące tematu pracy pisemnej na maturze. Piszący egzamin mogli wybrać pomiędzy porównaniem wierszy „Gloria Victis” Marii Konopnickiej i „Mazowsze” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz rolą autorytetu w społeczeństwie na podstawie „Przedwiośnia” Stanisława Żeromskiego. W obu przypadkach wypracowanie, które pisze uczeń, nie może być krótsze niż 250 słów.

– Fragment tekstu był tak wybrany, aby nawet osoba, która nie przeczytała lektury, nie miała problemu z napisaniem wypracowania – mówi Paweł z ostrołęckiego liceum im. C.K. Norwida. – Spodziewałem się dużo trudniejszego egzaminu. Myślę, że wynik będzie zadowalający.

Na napisanie egzaminu maturzyści mieli 170 minut. W środę abiturienci zmierzą się z matematyką na poziomie podstawowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu

  • Kamil

    Cześć

    Tu macie arkusze i odpowiedzi do matury 2013 do wszystkich części ,który odbędzie się w maju.
    hostujmy.pl/download/45384/mQ5NDB