Lelis nie chce współfinansować budowy ostrołęckiej stacji segregacji odpadów

Radni z Lelisa nie wyrazili zgody na współfinansowanie przez gminę budowy stacji segregacji odpadów w Ostrołęce. „Wyrazili stanowisko negatywne, czyli nie wchodzimy w ten projekt” – powiedział nam Stanisław Subda, wójt gminy Lelis.
Lelis > Inwestycje
Fot. epowiatostrolecki.pl

Radni z Lelisa nie wyrazili zgody na współfinansowanie przez gminę budowy stacji segregacji odpadów w Ostrołęce. „Wyrazili stanowisko negatywne, czyli nie wchodzimy w ten projekt” – powiedział nam Stanisław Subda, wójt gminy Lelis.

Po spotkaniu przedstawicieli urzędów gmin z prezydentem Januszem Kotowskim ws. ustalenia warunków współpracy przy budowie i eksploatacji stacji segregacji odpadów w Ostrołęce, wójt gminy Lelis, Stanisław Subda – na zwołanej specjalnie w tym celu komisji – przedstawił radnym ustalenia ze spotkania z prezydentem miasta. Po ich wysłuchaniu radni wyrażali raczej sceptyczne nastawienie co do współfinansowania budowy stacji przez gminę.

Potwierdzili to podczas ostatniej sesji rady gminy [w czwartek, 25 kwietnia] i prawie jednogłośnie zagłosowali przeciwko. – Radni wyrazili stanowisko negatywne, czyli nie wchodzimy w ten projekt – powiedział nam Stanisław Subda.

Wójt podkreślił w rozmowie z naszym portalem, że skoro opłaty związane z odbiorem śmieci przez stację będą takie same dla gmin, które zadeklarowały współpracę i dla tych, które ją odrzuciły, to radni gminy Lelis nie widzą potrzeby dokładania do inwestycji ponad 670 tys. zł z budżetu gminy [kwoty, które miałyby dokładać gminy, są uzależnione od liczby osób zamieszkujących daną gminę].

– Wcześniej w umowie było, że jeśli gminy przystąpią do projektu, to będą miały niższe opłaty, niż te, które nie przystąpią. Było to jasne i klarowne – przypominał wójt gminy Lelis. – Teraz ceny mają być dla wszystkich gmin jednakowe. Skoro maja być jednakowe, to po co gmina ma wykładać na to pieniądze – tłumaczył Stanisław Subda.

Jednak dodał również, że decyzja nie jest ostateczna. – Zawsze rada może zmienić tę decyzję, okaże się to na sesji w czerwcu – mówił wójt. – Radni podczas sesji rozważali też takie stanowisko, że jeśli do projektu przystąpi większość gmin, to gmina Lelis nie będzie chciała odstawać – podkreślił Stanisław Subda.

Całkowity koszt samorządowej stacji segregacji odpadów to ponad 44 mln zł. Miasto planuje, że 10,6 mln z tej kwoty mogłyby dołożyć gminy, które zadeklarują współpracę przy budowie i eksploatacji ostrołęckiej segregatorni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu