
Solidarna Polska zwróciła się do klubów parlamentarnych o poparcie zmiany konstytucji zmierzającej do likwidacji immunitetów; SP ma przekazać klubom stosowny projekt.
Podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie Zbigniew Ziobro mówił o „projekcie zmiany konstytucji umożliwiającej likwidację immunitetów ws. kryminalnych i wykroczeniowych – w całości, bez znieczulenia i bez wątpliwości”. Projekt ten – zapowiedział – ma zostać w środę wysłany do klubów parlamentarnych. Solidarna Polska chce zniesienia immunitetów posłów, senatorów, sędziów i prokuratorów.
„Dość robienia Polaków w konia”
Lider SP odniósł się też do poselskiego projektu ws. immunitetów, którym w środę zająć się ma Sejm. Projekt umożliwia karanie za wykroczenia drogowe bez konieczności uchylania immunitetu parlamentarzystów, prokuratorów, prezesa IPN, RPD i GIODO.
– Immunitet winien zostać zlikwidowany, to co dziś proponuje PO, to jest tylko i wyłącznie iluzja zmiany stanu rzeczy, który dziś mamy. To pozory. To tak naprawdę utrzymanie status quo – ocenił Ziobro. – Dość hipokryzji, dość zakłamania, dość robienia Polaków w konia – podkreślił.
Ziobro przekonywał, że Solidarna Polska, domagając się likwidacji immunitetów, realizuje obietnice premiera Donalda Tuska, prezydenta Bronisława Komorowskiego i PO. – Oni obiecywali to, co my dziś przedstawiamy – ocenił. W tym kontekście lider SP powiedział o akcji PO „4 razy Tak” z 2005 roku; jednym z czterech postulatów w tej akcji była likwidacja immunitetu parlamentarzystów.
Ziobro przekonywał, że likwidacja immunitetu nic nie kosztuje. – Damy szansę Donaldowi Tuskowi, PO i wszystkim klubom parlamentarnym, by pokazali, czy dalej uważają, że są równi i równiejsi w Polsce – powiedział.
„Zachować przywilej do prawa wolności słowa”
Poseł SP Andrzej Romanek zastrzegł, że SP chce likwidacji immunitetu, ale opowiada się za „zachowaniem przywileju do prawa wolności słowa posła i senatora, jak i sędziego i prokuratora”. Chodzi o to, jak tłumaczył, by nie byli oni „nękani z powodu oskarżeń prywatnych o zniesławienie lub zniewagę”.
Posłowie SP zapowiedzieli też, że będą głosować za skierowaniem do dalszych prac projektu, którym w środę zajął się Sejm.
Ziobro po raz pierwszy wystosował apel o zniesienie immunitetów pod koniec lipca ubiegłego roku; we wrześniu ponowił apel do szefów wszystkich ugrupowań parlamentarnych o poparcie zmian w konstytucji w celu zniesienia immunitetów.
Zgodnie z art. 235 konstytucji, projekt o zmianie ustawy zasadniczej może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów [92], Senat lub prezydent. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów [307] w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
źródło: PAP