Niedziela Palmowa w Łysych 2013 [FOTO]

Zimowa pogoda nie przeszkodziła tysiącom ludzi z całego kraju oraz z zagranicy przyjechać do Łysych, aby uczestniczyć w Niedzieli Palmowej. Jak co roku, mszy świętej i procesji przewodniczył biskup diecezji łomżyńskiej - po raz drugi był to bp Janusz Stepnowski.
Łyse > Polska > Kościół
Fot. Paulina Laskowska / epowiatostrolecki.pl

Zimowa pogoda nie przeszkodziła tysiącom ludzi z całego kraju oraz z zagranicy przyjechać do Łysych, aby uczestniczyć w Niedzieli Palmowej. Jak co roku, mszy świętej i procesji przewodniczył biskup diecezji łomżyńskiej – po raz drugi był to bp Janusz Stepnowski.

Niedziela Palmowa w Łysych to całodzienny festyn, który rozpoczyna o godzinie 11:00 msza święta w kościele parafialnym pod przewodnictwem biskupa. Eucharystia  poprzedzona  jest barwną procesją, podczas której można zobaczyć wszystkie przygotowane na tą uroczystość bogato zdobione kolorowymi kwiatami i wstążkami z bibuły palmy kurpiowskie. Większość z nich bierze udział w słynnym – w tym roku już 44. – konkursie na najpiękniejszą palmę kurpiowską.

– Doczekaliśmy się, niestety, pierwszego zimowego konkursu na najpiękniejszą palmę. Aura nie dopisała, jest raczej bożonarodzeniowa, a nie wielkanocna. Natomiast sens uroczystości i konkursu pozostaje niezmienny – podkreślił  Wiesław Kowalikowski , wójt gminy Łyse.

Po mszy świętej na placu przy GOKSiR odbywały się występy m.in. zespołów ludowych, którym towarzyszyły wystawy i kiermasze sztuki ludowej, wydawnictw regionalnych oraz prezentacje gospodarstw agroturystycznych. Przede wszystkim każdy mógł tam kupić tradycyjne palmy kurpiowskie, a także wyroby kuchni regionalnej.

– Mówi się, że „w Niedzielę Palmową wszystkie drogi prowadzą do Łysych” i rzeczywiście gościmy w naszej miejscowości osoby z całego kraju, które chcą podziwiać piękne palmy, chyba najpiękniejsze w Polsce. W tych palmach widać umiłowanie do tradycji, poczucie estetyki i wrodzony talent. Każda z nich jest prawdziwym dziełem sztuki – powiedziała nam Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

– Pierwszy raz na Niedzieli Palmowej w Łysych byłem w 1991 roku – wspominał w rozmowie z portalem epowiatostrolecki.pl europoseł Jarosław Kalinowski. – Od tamtej pory nie wyobrażam sobie spędzać jej w innym miejscu, niż tutaj. Najpierw przyjeżdżałem z małymi dziećmi, potem coraz większymi. A w zeszłym roku byłem już z wnukami. Są w Polsce miejsca, gdzie Niedziela Palmowa jest obchodzona bardzo uroczyście, ale tak wspaniale pielęgnowanej tradycji jak tu, nigdzie nie ma – podkreślał polityk PSL. – Dzisiejsze święto ma nie tylko wymiar tradycyjny, ale także duchowy – przygotowuje do święta Zmartwychwstania Pana Jezusa. Szkoda, że śnieg psuje uroczystość, bo i pewnie gości będzie mniej – smucił się Kalinowski.

O Niedzieli Palmowej w Łysych rozmawialiśmy również z biskupem Januszem Stepnowskim.

– Tu, na Kurpiach, Niedziela Palmowa ma dość szczególny charakter ze względu na tę barwną palmę, która w pewnym sensie opisuje serce ludu kurpiowskiego. Niesiona w niedzielę palmową do kościoła na poświęcenie przez kapłana nabiera charakteru religijnego, jest to tradycja kurpiowska – podkreślał biskup Stepnowski. – Zapraszam wszystkich na Niedzielę Palmową w Łysych. Jeśli w tym roku niektórzy przestraszyli się pogody, to miejmy nadzieję, że na przyszły rok aura dopisze i jeszcze więcej ludzi będzie mogło uczestniczyć w tym ważnym dniu – zachęcał biskup Janusz Stepnowski.

Wkrótce w naszym portalu informacja na temat konkursu palm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu