W dniach 15-17 marca odbył się IV Harcerski Rajd „Dywersja” zorganizowany przez Ostrołęcki Szczep Drużyn Specjalnościowych „Szaniec” działający przy Chorągwi Mazowieckiej ZHP Hufiec Ostrołęka.
W zmaganiach udział wzięło 250 zuchów, harcerzy i instruktorów z siedmiu miast z terenów trzech Chorągwi ZHP: Mazowieckiej, Stołecznej i Białostockiej. Grupa ta podzielona była na 24 patrole rajdowe, które brały udział w rajdzie podzieleni na dwie trasy. W trasie „Zawiszaków” brały udział patrole harcerskie a w trasie „Grup Szturmowych” udział wzięły patrole starszoharcerskie i wędrownicze. Uczestnicy wzięli udział w dwóch grach terenowych, w czasie których realizowali przygotowane dla nich zadania.
Cały rajd opierał się o tematykę związaną z historią „Szarych Szeregów” i przygotowań oddziałów do Akcji „Burza”.
– Staraliśmy się poprzez zadania rajdowe przybliżyć to, co działo się w życiu ludzi w tamtych czasach, co te osoby przeżywały i z jakimi problemami się borykały. Koncepcja rajdu i jego fabuła kładzie duży nacisk na przybliżenie historii w sposób łatwy i przyjemny, który dotrze do młodych ludzi – informuje harcmistrz Łukasz Szczepankowski, komendant Ostrołęckiego Szczepu Drużyn Specjalnościowych „Szaniec” im. Szarych Szeregów. – Wierzymy, że takie przedstawienie historii dociera do młodego człowieka. Mogą oni doświadczyć jej na własnej skórze, mogą jej „dotknąć”. Wszystkie zadania, przygotowywane w formie zabawy dotykają problemów tamtych czasów. Zadania ze strzelaniem, opisaniem i zebraniem informacji o jakimś budynku, tor sprawnościowy, sztuka skradania i obezwładniania, charakteryzacja, czy w końcu odbicie kogoś z więzienia. To wszystko ubrane w odpowiednią fabułę bardzo dobrze pokazuje młodzieży problemy tamtych czasów i żyjących w tamtym okresie ludzi – dodaje Szczepankowski.
Ale rajd to nie tylko zabawa. Każdy patrol jako zadanie przedrajdowe przygotował film lub prezentację, w której miał za zadanie przedstawienie i przybliżenie sylwetki bohatera Szarych Szeregów z czasów II wojny światowej. Prezentacja tego zadania odbyła się w piątek, podczas wspólnego spotkania wszystkich uczestników rajdu.
– W czasie trwania imprezy wzięliśmy udział w projekcji filmu „Baczyński”. Film ten przybliżył nam życiorys i twórczość polskiego poety i działacza Szarych Szeregów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – zaznacza Szczepankowski.
W sobotę wieczorem uczestnicy „Dywersji” upamiętnili pamięć bohaterów Szarych Szeregów apelem poległych, który odbył się pod pomnikiem zamordowanych w latach 1939-1945 w Ostrołęce. Złożono również kwiaty i zapalono 24 znicze. Każdy znicz symbolizował pamięć jednego z bohaterów, którego losy przybliżały patrole rajdu.
– Rajd zakończył się w niedzielę o godzinie 11:00 apelem harcerskim, w czasie którego przedstawiliśmy zwycięzców. Apel odbył się na terenie skwerku im. Lecha Kaczyńskiego przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego – wyjaśnia harcmistrz.
Na trasie „Zawiszaków” zwyciężył patrol z 17. Ostrołęckiej Drużyny Harcerskiej „Promieniści”, II miejsce zajął patrol z 14. Harcerskiej Drużyny Jeździeckiej „Spirydion” zaś III miejsce z 7. Drużyny Harcerskiej „Tajemnica” z Wyszkowa. Na trasie „Grup Szturmowych” zwyciężył patrol z 3. Mazowieckiej Drużyny Wędrowniczej z Hufca Zielonka, II miejsce zajął patrol z 8. Ostrołęckiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Wilki” zaś III miejsce patrol z Drużyny Harcerskiej „Gloria Victis” z Łomży”.
– Pragniemy złożyć również podziękowania dla prezydenta Ostrołęki, pana Janusza Kotowskiego i starosty ostrołęckiego, pana Stanisława Kubła za wsparcie przy organizacji rajdu, które pomogło nam sfinansować projekcję filmu „Baczyński” i zakup nagród dla uczestników. Dziękujemy również za okazaną pomoc Ostrołęckiemu Centrum Kultury, Muzeum Kultury Kurpiowskiej i Stowarzyszeniu Historii Ziemi Ostrołęckiej im kpt. Bednarczyka. Dziękujemy także Grupie Rekonstrukcji Historycznej XVI Okręgu NZW i Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Narew” z Łomży. Ogromne podziękowania kierujemy również do ostrołęckich firm, które udzieliły nam wsparcia finansowego i materialnego – podkreśla Szczepankowski.
Za przesłanie relacji oraz zdjęć z rajdu dziękujemy harcmistrzowi Łukaszowi Szczepankowskiemu.
Druh Łukasz Szczepankowski jest harcmistrzem, a nie podharcmistrzem 😉 a rajd był super 😉