
W sobotę odbyło się kolejne spotkanie miłośników kolei ws. linii kolejowej Ostrołęka – Szczytno. Towarzystwo Dróg Żelaznych [TDŻ] podejmuje działania w celu stworzenia na odcinku linii nr 35 – turystyki kolejowej.
Towarzystwo Dróg Żelaznych na początek planuje wprowadzić kolej drezynową, aby można było przewozić na niej składy wycieczkowe. Jednym z główniejszych celów przedsięwzięcia jest rekonstrukcja każdej stacji, która znajduje się na objętym planami odcinku linii kolejowej, na wzór historyczny. Każda stacja stylizowana byłaby na inną epokę np. z okresu PRL.
Jednak najbliższym wyzwaniem TDŻ jest oczyszczenie zarośniętych trawą torów. – Planowaliśmy już przeprowadzić różnego rodzaju prace związane z odkrzaczaniem torów, aby mogły być przejezdne. Niestety, ze względu na pogodę musieliśmy je przełożyć na późniejszy termin. Kolejne działania zaplanowaliśmy na 6 kwietnia – informował Mariusz Sasiak, założyciel Towarzystwa Dróg Żelaznych.
Podczas spotkania Sasiak przedstawił zebranym zdjęcia lokomotyw, które najprawdopodobniej zostaną przekazane w ich ręce. – W tej chwili jesteśmy w stanie nabyć ekonomiczną lokomotywę spalinową od gminy Krasne, która nie ma co z nią zrobić, jak twierdzi, a chętnie by ją oddała w dobre ręce – mówił założyciel TDŻ.
– Mamy wśród nas maszynistów, mechaników, którzy doprowadzą tę lokomotywę do stanu użyteczności. Mamy też możliwość pozyskać jeszcze inna lokomotywę na zasadzie dzierżawy za symboliczną złotówkę lub w innej formie, jeszcze nie zostało to ustalone. Tu będzie czekał ją lepszy los, gdyż na razie stoi na nieczynnej stacji w Mławie i interesują się nią złomiarze – podkreślał Sasiak. -Także tylko na drezynach się nie skończy – dodał.
Spotkanie miłośników kolei odbyło się w sobotę, 16 marca, w budynku dworca PKP. Kolejne spotkanie odbędzie się 10 kwietnia w tym samym miejscu. Wszyscy zainteresowani współpracą i pomocą mogą uzyskać informacje pod numerem telefonu 792 884 078.
Sasiak próbuje wmówic nieprawdę. Otóż w mławie nie ma żadnych kradzieży, które mogłby tę lokomotywę narażać na dewastację.