Na cmentarzu parafialnym będzie grób dzieci utraconych

Ostrołęccy radni przyjęli projekt uchwały w sprawie ustalenia sposobu sprawienia pogrzebu dzieciom, które urodziły się martwe. Dzięki niej na cmentarzu parafialnym powstanie grób dzieci utraconych.
Ostrołęka > Kościół
fot. P. Laskowska

Ostrołęccy radni przyjęli projekt uchwały w sprawie ustalenia sposobu sprawienia pogrzebu dzieciom, które urodziły się martwe. Dzięki niej na cmentarzu parafialnym powstanie grób dzieci utraconych.

29 stycznia Duszpasterstwo Rodzin Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej zwróciło się z pismem do prezydenta Ostrołęki o to, żeby rozwiązać problem pogrzebu dzieci martwo urodzonych. Jest to ogólnopolska akcja Kościoła, która ma na celu zatroskanie się o szczątki dzieci, które urodziły się martwe.

– Dziś podjęliśmy bardzo ważną uchwałę dotyczącą ustalenia sposobu pochówku szczątków dzieci martwo urodzonych. Chcemy zapewnić im pochówek godny. Samorządu Ostrołęki nie będzie to wiele kosztowało, zapłacimy za kremację, za przewóz ciał i pochówek – informował Dariusz Maciak, przewodniczący rady miasta.

O inicjatywie podczas sesji mówił także ksiądz Jacek Kotowski, dyrektor Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Łomżyńskiej.

– Po Koszalinie i Łomży będzie to trzeci w Polsce taki grób. Pomysł powstał, kiedy to do kościoła w Łomży zgłosiło się małżeństwo po czwartym poronieniu. Rodzice nie wiedzieli gdzie i jak mają opłakiwać swoje dzieci – mówił ks. Kotowski. – Wtedy zacząłem się zastanawiać, jak mógłbym pomóc takim ludziom. Postanowiłem więc zwrócić się też do pana prezydenta Ostrołęki z prośbą o zabezpieczenie pogrzebu tych dzieci uchwałą rady miasta. – Z informacji ostrołęckiego szpitala wynika, że z około 300 poronień rocznie tylko trzy rodziny zgłosiły się po szczątki swojego dziecka – dodał dyrektor Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Łomżyńskiej.

– Wydaje mi się, że po prostu inne rodziny nie wiedziały, że takie szczątki można zabrać ze szpitala – mówił radny Norbert Dawidczyk. – Kościół katolicki ze względu na szacunek dla ciała, bez względu na to, czy jest to duży człowiek, czy centymetrowy, chce zapewnić mu godny pochówek. Wraz z żoną jestem w gronie osób, które doświadczyły poronienia, więc  bardzo osobiście podchodzę do tej inicjatywy. Myślę, że to bardzo piękny gest Kościoła i władz miasta, żeby wyjść naprzeciw osobom, które mają takie doświadczenia związane z wielkim bólem po stracie dziecka.

Na cmentarzu już istnieje miejsce, gdzie pod symbolicznym drzewem można zapalić znicz ku pamięci dzieci utraconych. – Cieszę się, że to w tym miejscu powstanie grób, ponieważ obecnie miejsce to nie wygląda zbyt godnie – podkreślał przewodniczący rady.

Na pytanie radnego PO Macieja Kleczkowskiego, czy w związku z powstaniem grobu drzewo zostanie ścięte, odpowiedział prezydent Kotowski, który poinformował, że grób powstanie obok i nie naruszy znajdującego się tam drzewa.

Według prawa, po poronieniu niezależnie od czasu trwania ciąży rodzice mają prawo do zabrania ze szpitala ciała swego dziecka. – Mają też prawo do pochówku i żałoby. Obowiązują ich takie same procedury jak przy śmierci dzieci urodzonych – zaznaczał ks. Jacek Kotowski.

Jedyną osobą, która miała wątpliwości co do treści uchwały, była radna Anna Szczubełek (weszła do rady z listy SLD – przyp. red.). Według niej takimi sprawami nie powinna zajmować się rada miasta. – Więcej uczuć potrzebują żywi, dlatego powinniśmy zastanowić się nad wydaniem pieniędzy na tę inicjatywę. Uważam tak ja i mówię to także w imieniu mieszkańców – mówiła radna.

Po dyskusji uchwała została przyjęta prawie jednomyślnie. Od głosu wstrzymała się tylko radna Szczubełek.

Nagrobek autorstwa Michała Selerowskiego – rzeźbiarza z Zambrowa – ma stanąć na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce do połowy czerwca. Będzie na nim umieszczony cytat bł. Jana Pawła II: „Te dzieci żyją w Bogu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane oznaczone są symbolem *

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu